Prezident Kiska rozhodne, či vo vedení Národnej banky Slovenska budú Kažimír a Hudák

402825_kaz_kis_hud.jpg

BRATISLAVA 13. februára (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska koncom februára rozhodne, či na post guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) vymenuje súčasného ministra financií Petra Kažimíra. Taktiež v tom istom čase rozhodne aj o tom, či vymenuje za viceguvernéra centrálnej banky Jozefa Hudáka.

„Prezident Andrej Kiska diskutoval s kandidátmi na post guvernéra Národnej banky Slovenska a viceguvernéra Národnej banky Slovenska a koncom februára oznámi svoje rozhodnutie, či týchto kandidátov na tieto posty vymenuje alebo nie,“ povedal v stredu po stretnutí hovorca prezidenta Roman Krpelan. Prezident podľa Krpelana položil obom kandidátom množstvo otázok, na ktoré dostal aj odpovede a aj na základe nich sa rozhodne.

Centrálna banka v ďalších rokoch

Kažimír v stredu Kisku na stretnutí informoval o svojej vízii, ako by mohla centrálna banka v ďalších šiestich rokoch fungovať. „Prebrali sme aj aktuálne ekonomické otázky,“ povedal po stretnutí Kažimír.

V pozícii ministra financií pôsobí sedem rokov, predtým fungoval ako štátny tajomník, teda spolu 12 rokov pôsobí v oblasti verejných financií. „Cítim sa odborne dobre pripravený,“ doplnil Kažimír.

Z hľadiska vízií Kažimír chce, aby národná banka naďalej bola modernou inštitúciou, ktorá bude zamestnávať špičkových ľudí. „Chcem, aby NBS mala svoj podiel na výskume menovej politiky z hľadiska svojho príspevku k názorom, ako má menová politika ECB fungovať. Chceme, aby bola schopná aj reagovať na digitálnu dobu fintechov, nových technológií v oblasti platobných služieb, ale aj úverových nových produktov,“ povedal Kažimír.

Výber riadiacich pracovníkov je komplikovaný

K nominantovi na viceguvernéra Národnej banky Slovenska Jozefovi Hudákovi sa Kažimír vyjadril len stručne. Výber riadiacich pracovníkov do NBS je podľa neho veľmi komplikovaný, trojstupňový.

Teda je to na rozhodnutí vlády, ďalej je to rozhodnutie parlamentu a prezidenta. „Podriadim sa tomuto procesu. Ak akýkoľvek človek prejde týmto procesom, tak som pripravený s ním spolupracovať,“ dodal Kažimír.

„Prešli sme viacero okruhov a vcelku som spokojný. Samozrejme, posledné slovo bude mať pán prezident,“ povedal po stretnutí s prezidentom kandidát na viceguvernéra centrálnej banky Jozef Hudák.

K výčitkám na jeho spôsobilosť vykonávať danú funkciu Hudák uviedol, že je to každého osobný názor a je s tým zmierený. K víziám viceguvernéra Hudák len povedal, že teraz na to nie je priestor. „Nedá sa za päť minút povedať niečo, s čím človek žije dlhodobo,“ povedal Hudák.

Makúch sa vzdáva funkcie

Nominácia Petra Kažimíra prišla ešte minulý rok, ako reakcia na vyhlásenie súčasného guvernéra centrálnej banky Jozefa Makúcha z konca novembra, že s platnosťou od 1. marca 2019 sa vzdáva svojej funkcie.

O tejto výmene sa však v médiách špekulovalo už niekoľko mesiacov. Nominácia Jozefa Hudáka na post viceguvernéra má zase zaplniť dlhodobo neobsadené miesto druhého viceguvernéra centrálnej banky.

S kritikou sa stretla najmä nominácia Jozefa Hudáka na post viceguvernéra centrálnej banky. Hoci opozícia vyzývala prezidenta, aby nevymenoval ani Petra Kažimíra na post guvernéra s odôvodnením, že jeho doterajšia politická kariéra bude znamenať ohrozenie nezávislosti centrálnej banky, ku kritike nominácie Jozefa Hudáka sa pridal aj súčasný guvernér NBS Jozef Makúch. Spochybnil jeho kvalifikačné predpoklady aj odbornú spôsobilosť vykonávať funkciu viceguvernéra.

Viac k témam: Národná banka Slovenska (NBS)
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Kiska rozhodne, či vo vedení Národnej banky Slovenska budú Kažimír a Hudák © SITA Všetky práva vyhradené.

13. februára 2019