Prezident Donald Trump vyhlásil v Spojených štátoch výnimočný stav

403188_donald trump 676x451.jpg

WASHINGTON 16. februára (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump vyhlásil v Spojených štátoch výnimočný stav, čo mu umožní získať prostriedky na dostavbu múru na hranici s Mexikom.

Návrh schválil kongres

Šéf Bieleho domu takisto podpísal návrh zákona, ktorý umožní financovanie stavby a zároveň zabráni ďalšiemu takzvanému shutdownu – čiastočnému zastaveniu financovania amerických federálnych úradov.

Návrh vo štvrtok schválil Kongres, ktorý však na stavbu múra vyčlenil 1,4 miliardy dolárov (v prepočte približne 1,2 miliardy eur), pričom Trump požadoval 5,7 miliardy dolárov (zhruba 5 miliard eur).

Kríza národnej bezpečnosti

Prezident v piatok v Bielom dome vyhlásil, že výnimočný stav mu umožní získať takmer osem miliard dolárov (zhruba 7,1 miliardy eur), pričom chce čerpať z financií určených pre armádu a boj proti drogám. BBC dodáva, že celá stavba dlhá 3200 kilometrov vyžaduje približne 23 miliard dolárov (zhruba 20,4 miliardy eur).

„Budeme čeliť kríze národnej bezpečnosti na našej južnej hranici. Máme tu inváziu drog, gangov, ľudí, a to nemôžeme tolerovať. Každý vie, že múry fungujú,“ vyhlásil Trump, ktorý očakáva, že bude musieť pre svoje rozhodnutie čeliť súdnym konaniam.

Krátko po príhovore sa tak aj stalo, keď liberálna skupina Public Citizen zažalovala Trumpa v mene troch texaských majiteľov pôdy, ktorí tvrdia, že stavba pôjde cez ich pozemky.

Viac k témam: americký prezident, hranica USA – Mexiko
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Donald Trump vyhlásil v Spojených štátoch výnimočný stav © SITA Všetky práva vyhradené.

16. februára 2019