Poslanci Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti odhlasovali pozvanie manažmentu fabriky, aby vysvetlil prepúšťanie zamestnancov.BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Prepúšťanie zamestnancov v spoločnosti U.S. Steel Košice (USSK) by sa mohlo dostať na parlamentnú pôdu. Poslanci Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti na návrh predsedníčky Jany Kiššovej (SaS) totiž odhlasovali pozvanie manažmentu fabriky, aby vysvetlil kontinuálne prepúšťanie zamestnancov napriek uzatvorenému memorandu s vládou.
Pozvanie prešlo vďaka hlasu predsedu koaličnej Siete Radoslava Procházku. „Hlasovanie Radoslava Procházku ma potešilo. Som rada, že prirodzený záujem o vážne hospodárske záležitosti v tomto štáte chápe aj Radoslav Procházka bez ohľadu na stranícke tričko,“ uviedla Jana Kiššová.
Podnik sa musí prispôsobovať zmenám
Predsedníčka výboru podľa jej slov rozumie, že podnik je živý organizmus a pokiaľ chce prežiť v tvrdej medzinárodnej konkurencii, musí sa prispôsobovať zmenám.
„To znamená, zvyšovať efektívnosť a znižovať náklady vrátane mzdových,“ hovorí Kiššová. Štát však podľa nej americkému investorovi počas jeho podnikania na Slovensku vychádzal v ústrety, naposledy podpisom memoranda o porozumení z roku 2013, na základe ktorého boli firme poskytnuté stimuly výmenou za určité záväzky pri udržaní zamestnanosti. „Preto nás situácia v železiarňach mimoriadne zaujíma. Boli by sme veľmi radi, keby sme sa o jej plánoch dozvedeli priamo od manažmentu a nie sprostredkovane z médií,“ dodáva Kiššová.
Poslankyňa SaS zároveň vyslovuje pochybnosti o výhodnosti memoranda z pohľadu Slovenska, ktoré s USSK v marci 2013 podpísal premiér Robert Fico. „Myslím si, že americký investor dosiahol, čo chcel, ale mám pochybnosti, či to isté môže povedať aj slovenská strana,“ uzatvára predsedníčka parlamentného výboru.
Reštrukturalizovať mali administratívu a manažment
Spoločnosť U.S. Steel Košice v polovici marca informovala, že zrušila viac než dvadsať pracovných miest. Hovorca USSK Ján Bača vtedy tieto kroky označil za jednu z aktivít zameraných na prispôsobenie nákladov zložitým trhovým podmienkam, vrátane oslabenia cien ocele a dovozom ocele za neférových podmienok.
Proces reštrukturalizácie sa mal dotknúť administratívy a manažmentu. Zástupcovia odborárov v apríli po podpise kolektívnej zmluvy vyslovili domnienku, že bude pokračovať takzvaná „salámová metóda prepúšťania“, keď zamestnávateľ prepustí za mesiac len 29 ľudí, prepustenie 30 ľudí sa totiž už považuje za hromadné prepúšťanie.
V marci 2013 podpísala druhá vláda Roberta Fica s americkou spoločnosťou U.S. Steel memorandum, ktoré malo garantovať zotrvanie amerického investora v košickom podniku ďalších päť rokov. Vláda na oplátku sľúbila americkej firme úľavy v oblasti energetiky a v oblasti životného prostredia. Podľa memoranda nemali Američania z košickej hutníckej fabriky hromadne prepúšťať, ale udržať zamestnanosť.
Spoločnosť U.S. Steel Košice vznikla prevzatím niekdajšieho hutníckeho kombinátu VSŽ americkou spoločnosťou U.S. Steel Corporation v júni roku 2000. Spoločnosť patrí k najväčším výrobcom plochých valcovaných výrobkov v Európe, ktoré dodáva najmä pre automobilový, strojársky a elektrotechnický priemysel.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
22. mája 2016