Predaj albumov Davida Bowieho rekordne narástol

Po úmrtí legendárneho interpreta sa zvýšil záujem aj o streamovanie jeho hudby.
BRATISLAVA 13. januára (WebNoviny.sk) – Predaj albumov anglického speváka Davida Bowieho vo Veľkej Británii po jeho úmrtí v nedeľu 10. januára narástol. Legendárny hudobník podľahol rakovine vo veku 69 rokov. Zvýšenie predaja zaznamenal jeho najnovší počin Blackstar, ktorý sa dostal na trh 8. januára. Okrem toho sa do britského albumového rebríčka vrátilo ďalších 13 interpretových štúdioviek. Album The Rise And Fall Of Ziggy Stardust (1972) sa napríklad dostal na 19. priečku rebríčka, zatiaľ čo počin Hunky Dory (1971) nasleduje v rebríčku hneď za ním. Štúdiovka Aladdin Sane (1973) je aktuálne na 32. priečke.

Podobný nárast v predaji zaznamenali aj Bowieho single. Pieseň Heroes podľa odhadov prekoná v britskom singlovom rebríčku svoju doterajšiu najlepšiu pozíciu na 24. priečke. Ako tiež uviedli zástupcovia služby Spotify, táto skladba zaznamenala po celom svete viac ako 3630-percentný nárast streamovania. Celkovo záujem o Bowieho nahrávky po jeho úmrtí dosiahol na Spotify približne 2800-percentný nárast. Medzi najobľúbenejšími skladbami sú aktuálne okrem Heroes aj Let’s Dance, Blackstar, Lazarus a Life On Mars? V čase úmrtia pritom fanúšikovia a fanúšičky najčastejšie streamovali piesne Under Pressure a Space Oddity. Nárast v streamovaní Bowieho nahrávok však nedosiahol úroveň, ktorú vlani dosiahol americký hudobník B. B. King, keď po jeho úmrtí zaznamenali takmer desaťtisícpercentné zvýšenie streamovania jeho hudby.

Informáciu o Bowieho úmrtí zverejnili jeho zástupcovia na sociálnych sieťach, kde uviedli, že interpret trpel rakovinou. Režisér Ivo van Hove, ktorý spolupracoval s Bowiem na aktuálnom muzikáli Lazarus, pritom pre dánsky rozhlas NOS povedal, že išlo o rakovinu pečene. „Povedal mi to pred rokom a troma mesiacmi, krátko po tom, ako sa to sám dozvedel…povedal, že to je rakovina pečene,“ uviedol van Hove.

David Bowie, vlastným menom David Robert Jones, sa narodil 8. januára 1947 a patril k najvýznamnejším hudobníkom v dejinách. Oceňované je najmä jeho novátorstvo zo 70. rokov, ktoré sa prejavilo na albumoch ako The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars (1972), Aladdin Sane (1973), Young Americans (1975) či Heroes (1977). Na konte má 26 sólových štúdioviek vrátane posledného albumu Blackstar, ktorý vydal v deň svojich 69. narodenín. Okrem toho nahral aj dva albumy s formáciou Tin Machine.

Podarilo sa mu získať dve Grammy, vrátane ceny za celoživotné dielo, ďalej tiež tri BRIT Awards, pričom jednu dostal za prínos britskej hudbe. V roku 2002 ho BBC označila za 29. najvýznamnejšieho Brita v dejinách. Americký magazín Rolling Stone ho v roku 2004 vyhlásil za 39. najlepšieho interpreta v dejinách a 23. najlepšieho speváka histórie. V roku 1996 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy. Okrem hudby sa venoval aj herectvu, účinkoval napríklad v snímkach Muž, ktorý spadol na Zem (1976), Krásny gigolo, úbohý gigolo (1978), Veselé Vianoce, pán Lawrence (1983), Labyrint (1986), Posledné pokušenie Krista (1988), Twin Peaks (1992), Basquiat (1996), Mr. Rice’s Secret (2000), Zoolander (2001), Dokonalý trik (2006) či Rock zo strednej (2009). Bowie bol dvakrát ženatý, v rokoch 1970 až 1980 bola jeho manželkou americká modelka a herečka Mary Angela Barnett, ktorá mu porodila syna Duncana. V roku 1992 sa potom oženil so somálsko-americkou modelkou Iman, s ktorou mal dcéru Alexandriu Zahru.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.gigwise.com a www.nme.com a archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. januára 2016