Pred OH 2008 si od Phelpsa pýtal fotku, v Riu ho zdolal

Na medailovej ceremónii sa Schooling naklonil k Phelpsovi a pošepol mu: ‚Počuj, kamoš, to je šialenstvo, čo sa stalo.’RIO DE JANEIRO 14. augusta (WebNoviny.sk) – Trinásťročný Joseph Schooling práve pracoval na školskej eseji, keď sa zrazu dozvedel, že Michael Phelps sa v rámci prípravy na olympijské hry v Pekingu zastavil aj v jeho klube v Singapure. Zatiaľ čo väčšina spolužiakov sa nahrnula k bazénu s úmyslom vypýtať si autogram, Joseph zostal ako zmrazený. Práve Phelps bol jeho detským plaveckým idolom a chvíľu mu trvalo, kým si uvedomil, že ho môže vidieť naživo a pozdraviť.

„Nemohol som sa ani poriadne usmiať, len som otvoril ústa v nemom úžase, keď som ho zbadal,“ vravel Schooling. Napokon sa osmelil a šiel si po fotografiu. Prešlo osem rokov a Schooling sa postavil popri Phelpsovi vo finále olympijských pretekov na 100 m motýlik. A aby dostal príbeh nečakanú pointu, ako jediný mu v Riu de Janeiro uštedril prehru. Phelps dohmatol na druhom mieste spoločne s duom ďalších dvoch favoritov Chadom Le Closom a Lászlóm Csehom. „Michael je dôvod, prečo som sa chcel stať plavcom. On za to všetko môže,“ uviedol 21-ročný Schooling.

Odporúčame:

Olympijský rekord a 23. zlato, Phelps štýlovo končí kariéru

Phelps nezískal zlato, remízový dohmat označil za divočinu

Phelps má na tele škvrny, Rusi hovoria o legálnom dopingu

Zlatý zostrih Michaela Phelpsa pochádza z holičstva Vintage

Schooling zdolal Phelpsa v Riu hneď dvakrát

Nečakaný šampión s detskou tvárou spôsobil v Riu šok zdolaním najúspešnejšieho olympionika histórie, ale Schooling nebol až taká úplná neznáma. Vlani na svetovom šampionáte v ruskej Kazani bol na rovnakej motýľkovej vzdialenosti bronzový a vlastní aj niekoľko cenných kovov z ázijských hier, hier juhovýchodnej Ázie či hier Commonwealthu.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 9. deň

Singapurčan, ktorý na klubovej úrovni reprezentuje Texaskú univerzitu, zdolal Phelpsa v Riu hneď dvakrát. Prvý raz sa mu to podarilo v rozplavbe, kde mu nadelil 19 stotín sekundy. V semifinále sa potom nestretli, ale vo finále to bolo poriadne peklo vo vode. Schooling dohmatol v olympijskom rekorde 50,39 s a odstup 75 stotín sekundy od tria Phelps, Le Clos a Cseh bol najvyšší v tejto disciplíne na OH od roku 1972 a čias iného amerického fenoména – Marka Spitza.

Na medailovej ceremónii sa Schoolig naklonil k Phelpsovi a pošepol mu. „Počuj, kamoš, to je šialenstvo, čo sa stalo.“ A veľký Phelps odvetil so smiechom: „Ja viem.“ „Som hrdý na Joea. Mal som možnosť sledovať jeho plavecký vývoj. Teraz už je z neho šampión,“ dodal Phelps.

Phelps získal v Riu päť zlatých a jednu striebornú medailu

Schooling sa postaral o historický zápis – nikto pred ním nezískal pre Singapur zlatú medailu na olympijských hrách. Odmena 1 milión singapurských dolárov (približne 750 000 USD) mu celá neprináleží. Čiastku 150 000 USD venuje na konto Národnej športovej asociácie zodpovednej za budúcnosť a vývoj športu v krajine.

„Verím, že aj tento môj úspech pomôže vydláždiť cestu pre nové športové talenty v Singapure. Moje zlato nech je dôkazom toho, že aj športovci v malých krajinách môžu dosiahnuť prenikavý úspech na medzinárodnej úrovni. Najdôležitejšia je však zmena kultúry športu v Singapure. Čím viac ľudí si nájde cestu k aktívnemu pohybu, tým lepšie,“ skonštatoval Schooling.

Phelps ukončil svoje vystúpenie v Riu s bilanciou 5-1-0. Celkovo sa v jeho historicky neprekonateľnej zbierke ligoce 23 zlatých, 3 strieborné a 2 bronzové medaily. Tridsaťjedenročný Baltimorčan predznamenal, že sa po piatych hrách v plaveckej kariére hodlá naplno venovať výchove trojmesačného synčeka Boomera.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. augusta 2016