Pre stavbu cyklotrasy hrozí výrub stoviek stromov, zmenou by však Nitra mohla prísť o eurofondy

402070_cyklotrasa 676x451.jpg

NITRA 6. februára (WebNoviny.sk) – Výrub stoviek stromov hrozí podľa aktuálnej projektovej dokumentácie v prípade budovania cyklotrasy v úseku Chrenová – Janíkovce.

Cyklotrasa, spolufinancovaná z eurofondov, bola naprojektovaná ešte v minulom volebnom období, pred zimou sa začali prípravné práce v teréne. Nové vedenie mesta však zistilo, že má viesť územiami, kde by jej za obeť padli stovky stromov.

Môžu prísť o eurofondy

V prípade cyklotrasy Chrenová – Janíkovce hrozí výrub viac ako 800 stromov. Tri metre mestského pozemku ako budúcej cyklotrasy obklopujú pozemky, ktoré nie sú vo vlastníctve mesta. Náročné rozhodnutia čakajú, no stále sa dá aspoň niečo zachrániť,“ informovala viceprimátorka Michaela Hefková prostredníctvom sociálnej siete.

Keďže projekt bude treba prerobiť, hrozí, že mesto nestihne termíny pre čerpanie nenávratného finančného príspevku z eurofondov a o tieto peniaze príde.

Úsek je súčasťou cyklistického chodníka medzi Nitrou a Vrábľami, ktorý povedie z Chrenovej a prímestskej časti Janíkovce cez obce Golianovo, Čechynce, Malý Cetín, Veľký Cetín, Paňa až do Vrábeľ, časť Dyčka. Prvé dve etapy cyklotrasy realizuje mesto Nitra, tretiu Nitriansky samosprávny kraj.

Trasa vedie aj cez chránené územia

Keďže sme teraz zistili, čo všetko hrozí, začali sme vyjednávať o výmenách pozemkov s Biskupstvom Nitra,“ povedal viceprimátor Daniel Balko, ktorý tému otvoril aj na februárovom krajskom zastupiteľstve.

Upozornil kraj na to, aby si pozorne pozrel projektové dokumentácie k cyklotrasám s cieľom vyhnúť sa do budúcnosti podobným problémom.

Keď sme si pozerali projektovú dokumentáciu cyklotrás, ktoré sú navrhované, zistili sme, že vo viacerých prípadoch sú navrhované bez znalostí priestoru, cez ktoré majú ísť. Dôsledky sú také, že keď sa tam nachádzajú aj hodnotné územné prvky alebo dokonca územia, ktoré by mali byť chránené, tak sa bezhlavo navrhuje trasa presne krížom cez ne,“ upozornil Balko.

V prípade cyklotrasy Chrenová – Janíkovce by sa výrub dotkol napríklad smrekov, ale aj sadu starých čerešní. Ak sa mestu podarí dohodnúť na výmene pozemkov s biskupstvom, bude treba prerobiť projektovú dokumentáciu a cyklotrasu posunúť.

Viac k témam: cyklotrasa, výrub stromov
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre stavbu cyklotrasy hrozí výrub stoviek stromov, zmenou by však Nitra mohla prísť o eurofondy © SITA Všetky práva vyhradené.

6. februára 2019