Pre poľský mediálny zákon odstúpili štyria riaditelia z TVP

Hudobným protestom sa pridal aj prvý program Poľského rozhlasu, ktorý od piatka hrá každú hodinu buď poľskú hymnu alebo európsku hymnu.Varšava 2. januára (WebNoviny.sk) – Po prijatí kontroverznej novely zákona o verejnoprávnych médiách v Poľsku odstúpili z funkcie riaditelia štyroch programov verejnoprávnej Poľskej televízie (TVP). Informovali o tom dnes noviny Gazeta Wyborcza.

Riaditelia tým podľa agentúry DPA mohli „predstihnúť“ svoje prepustenie: na základe zákona, ktorý nová vláda konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) presadila vo štvrtok aj v Senáte, majú dňom nadobudnutia platnosti novelizácie zaniknúť mandáty členov doterajšieho vedenia a dozorných rád TVP a Poľského rozhlasu. Nových členov vedenia verejnoprávnych médií má vymenovať minister štátnej pokladnice, a teda vláda.

Proti zákonu, ktorý ešte musí podpísať prezident Andrzej Duda, už protestovali skupiny pre ľudské práva i novinárske organizácie. Hudobným protestom sa pridal aj prvý program Poľského rozhlasu, ktorý od piatka hrá každú hodinu buď poľskú hymnu alebo európsku hymnu – Beethovenovu Ódu na radosť.

„Chceme upozorniť našich poslucháčov a verejnú mienku na ohrozenie pluralizmu a slobody prejavu vo verejnoprávnych médiách,“ citovala DPA šéfredaktora rozhlasovej Jednotky Kamila Dabrowu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. januára 2016