Právnik Cohen podozrieva Trumpa zo spolupráce s Rusmi počas predvolebnej kampane

404376_cohen 676x425.jpg

WASHINGTON 27. februára (WebNoviny.sk) – Bývalý osobný právnik amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen nevie, či jeho bývalý šéf a jeho tím vedome spolupracovali s Ruskom počas predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2016, v ktorých Trump vyhral. Má však v tejto súvislosti určité „podozrenia„.

Zverejnenie Clintonovej emailov

Cohen to vyhlásil počas svojho stredajšieho vypočúvania na pôde výboru Snemovne reprezentantov amerického Kongresu. Trump podľa Cohena napríklad vedel dopredu, že stránka WikiLeaks zverejní e-maily, ktoré poškodia Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovú.

Cohen bol podľa vlastných slov prítomný na stretnutí, na ktorom Trumpovi jeho poradca Roger Stone oznámil, že práve dotelefonoval so zakladateľom WikiLeaks Julianom Assangeom a ten ho informoval o chystanom zverejnení týchto e-mailov. Trump pritom doteraz trval na tom, že o zverejnení e-mailov dopredu vôbec netušil.

Stretnutie Trumpa ml. s ruskou právničkou

Ďalšie podozrenie, ktoré naznačuje, že Trump pred voľbami vedome spolupracoval s Rusmi, sa podľa Cohena viaže k mediálne silno pretriasanému stretnutiu s ruskou právničkou v newyorskej Trump Tower, na ktorom sa pred voľbami zúčastnili okrem iných Trumpov najstarší syn Donald Trump mladší a tiež prezidentov bývalý poradca Paul Manafort.

Prezident doteraz tvrdil, že o tomto stretnutí dopredu vôbec nevedel a šlo o samostatnú aktivitu jeho syna. Podľa Cohena to však nie je pravda a Trump o tomto stretnutí musel vedieť vopred.

Cohen, ktorý pri súčasnom americkom prezidentovi pôsobil vyše desať rokov a bol jedným z jeho najbližších dôverníkov, je presvedčený, že Trumpov syn „by nikdy nedohodol žiadne stretnutie akéhokoľvek významu sám od seba – a rozhodne nie bez dohovoru so svojím otcom„.

Trumpom bol fascinovaný

Cohen sa v stredu na pôde výboru americkej snemovne opätovne ospravedlnil Američanom za to, že pomáhal Trumpovi v záležitostiach, o ktorých vedel, že sú zlé a protiprávne. „Aktívne som sa snažil pred vami ukrývať pravdu o pánovi Trumpovi, práve keď ste ju najviac potrebovali,“ kajal sa Cohen.

Príde mi až neuveriteľné, že som bol natoľko fascinovaný Donaldom Trumpom, že som bol ochotný preňho robiť veci, o ktorých som vedel, že sú jednoznačne zlé,“ dodal bývalý Trumpov právnik.

Cohen v máji nastupuje na trojročný trest odňatia slobody, ktorý nad ním vyriekol súd v decembri. Cohena odsúdili za trestné činy, ktoré zahŕňajú daňové úniky, klamanie Kongresu a sprostredkovanie nezákonných platieb určených na umlčanie žien, ktoré predstavovali riziko pre Trumpovu prezidentskú kampaň. Do procesu sa zapojil aj samotný Trump, ktorý žiadal pre Cohena prísny trest a označil ho za klamára.

Viac k témam: prezidentské voľby v USA, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk – Právnik Cohen podozrieva Trumpa zo spolupráce s Rusmi počas predvolebnej kampane © SITA Všetky práva vyhradené.

27. februára 2019