Požiadavky učiteľov podporili ľudia na akcii Critical Mass

Cyklojazda Critical Mass (Kritická masa) sa koná vždy v posledný piatok v mesiaci v Bratislave a zároveň aj vo viac ako 300 mestách po celom svete.BRATISLAVA 29. januára (WebNoviny.sk) – Štrajkujúcich učiteľov podporilo dnes v uliciach Bratislavy aj približne 50 ľudí v rámci akcie Cyklojazda Critical Mass, ktorá sa začala o 18:00 na Námestí SNP v Bratislave. Medzi cyklistami sú učitelia, žiaci, študenti a rodičia, ktorým situácia v slovenskom školstve nie je ľahostajná a ktorí chcú prostredníctvom tejto konkrétnej jazdy vyjadriť podporu štrajku učiteľov a ich organizátorom.

Obrazom: Štrajk učiteľov

Cyklojazda Critical Mass (Kritická masa) sa koná vždy v posledný piatok v mesiaci v Bratislave a zároveň aj vo viac ako 300 mestách po celom svete. Jazda má jediný cieľ – zlepšiť podmienky cyklistov a povzniesť povedomie vodičov, že cesty nepatria len im. Verejnosť sa zároveň snažia presvedčiť, že Bratislava potrebuje viac cyklotrás pre mestskú cyklistiku. Prevádzkovatelia stránky Critical Mass Bratislava na sociálnej sieti Facebook upozorňujú, že Critical Mass nemá žiadneho organizátora a je to stretnutie ľudí, ktorí fandia cyklistike.

Odporúčame:

Štrajk učiteľov podporilo v Banskej Bystrici vyše 600 ľudí

Štrajk pokračuje, učitelia poslali ministrovi otvorený list

Video: Veselý Španiel je späť, komentuje štrajk učiteľov

Zastrašovanie učiteľov je neprípustné, vyhlásil Andrej Kiska

Na protest v Košiciach prišlo do 500 štrajkujúcich učiteľov

Obrazom: Učitelia opäť vyšli do ulíc, podporili ich stovky ľudí

Fico: Vo verejnej správe rástli najviac platy učiteľom

Štrajk: Učitelia sú zastrašovaní, vláde odovzdali pokarhanie

Štrajk učiteľov sa začal v pondelok 25. januára. Na internetovej stránke Iniciatívy slovenských učiteľov sa k nemu hlási vyše 10 500 učiteľov približne zo 750 škôl. Ministerstvo školstva informovalo na základe informácií z okresných úradov v sídle kraja, že dnes ostalo zatvorených 111 škôl. Iniciatíva slovenských učiteľov hovorí na základe ohlasu priamo zo škôl, že vyše polovica z približne 750 škôl zapojených do štrajku aj dnes ostala zatvorených alebo v obmedzenom režime. Štrajk učiteľov doteraz už sprevádzalo aj niekoľko demonštrácií, ktoré sa konali v Bratislave, Košiciach, Leviciach či Nových Zámkoch.

Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.

Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.

Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. januára 2016