Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík sa v pondelok stretol s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou, kde ju žiada, aby štát v prípade reštrukturalizácie obchodnej siete Carrefour reagoval rovnako ako v prípade spoločnosti Váhostav. Ministerka zatiaľ čaká na presné čísla, no prípadom sa bude zaoberať.
BRATISLAVA 6. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) by uvítala, keby v prípade reštrukturalizácie obchodnej siete Carrefour reagovali Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR spolu s Ministerstvom financií SR podobným spôsobom ako v prípade spoločnosti Váhostav. Uviedol to podpredseda komory Dušan Janíček. „To znamená, aby ministerstvo financií alebo štát prevzali, alebo odkúpili pohľadávky jednotlivých dodávateľov voči tejto spoločnosti,“ vysvetlil.
Komora bude podľa Janíčka takúto aktivitu štátu podporovať. „Členovia komory vyjadrili svoje obavy z veľkých strát, ktoré vyplynú z tejto reštrukturalizácie,“ konštatoval. Niektorí veritelia už podali aj súdne žaloby. „V podstate boli uprednostňovaní niektorí veritelia, ktorí dodávali tovar napriek tomu, že nedostali zaplatené, tým sa vyplácali faktúry, takže nebol dodržaný postup splácania faktúr. Ďalej boli predlžované doby splatnosti faktúr, teda odďaľované platby za dodaný tovar,“ vysvetlil podpredseda.
Problém má vážny dopad na liehovarníkov, ktorí dodávali svoje produkty obchodnému reťazcu. „Tí museli zaplatiť štátu spotrebnú daň a zároveň nedostali zaplatené za ich tovar, v podstate sú dvojnásobne trestaní“, zdôraznil Janíček. Komora by mala výšku pohľadávok vedieť do 30. apríla, nateraz ju odhaduje na stovky tisíc eur.
Predseda SPPK Milan Semančík sa v pondelok stretol s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou, ktorej odovzdal list, kde ju oficiálne žiada o pomoc pri riešení problému so spoločnosťou Carrefour. Jedným z navrhovaných riešení v liste je práve odkúpenie pohľadávok štátom. Ministerka sa podľa Janíčka bude problémom zaoberať, no potrebuje ďalšie spresnenie detailov, ako počet veriteľov či dlhovaná suma. Obchodný reťazec požiadal Okresný Súd Bratislava I. o ochranu pred veriteľmi vo februári tohto roku.
Francúzska spoločnosť Carrefour prevádzkuje po celom svete približne 10 800 obchodov v 33 krajinách a zamestnáva približne 381 tisíc zamestnancov. Na slovenský trh spoločnosť vstúpila v roku 2000. V súčasnosti pod značkou Carrefour prevádzkuje predajne v Bratislave, v Košiciach, v Trnave a v Žiline spoločnosť Retail Value Stores, a. s.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
6. apríla 2016