Poslanci sa zrejme ešte budú zaoberať umelými potratmi, Podmanický chce predložiť vlastný návrh

390948_img_9707 676x451.jpg

BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) – NR SR sa v tomto volebnom období zrejme ešte raz bude zaoberať sprísnením interrupčnej legislatívy. Vlastný návrh chce na jeseň predložiť poslanec Smeru-SD Ján Podmanický.

„Hlasovanie o návrhu Richarda Vašečku naznačuje, že pri určitých korekciách a pri snahe o hľadanie konsenzu sa môže nájsť dostatočný počet poslancov, ktorí by predložený návrh podporili,“ povedal v sobotu pre agentúru SITA Podmanický.

Kompromis zodpovedajúci stavu našej spoločnosti

Podľa Podmanického v koalícii majú ambíciu prísť s takýmto návrhom. „Na jednej strane rešpektujeme, že ženy sú pri rozhodovaní v mimoriadne citlivej situácii. Na druhej strane by štát mal urobiť všetko preto, aby im pomohol rozhodnúť sa v prospech ľudského života,“ dodal.

NR SR v piatok neposunula do druhého čítania návrh nezaradeného poslanca Richarda Vašečku, ktorý mal obmedziť umelé potraty na Slovensku.

Návrh podporilo 46 poslancov z celého politického spektra, proti bolo 31 a zdržalo sa 40. Parlament mal hlasovať aj o obdobnom návrhu z dielne ĽS NS. Marián Kotleba však návrh pred hlasovaním stiahol.

„Novela zákona, ktorú predkladáme, pripúšťa kompromis, ktorý zodpovedá súčasnému stavu našej spoločnosti – výnimočné situácie, v ktorých by bol potrat dovolený,“ uviedol Vašečka pred hlasovaním a priznal, že pre neho je to ťažký kompromis.

Potrat v prípade ohrozenia života

Novela berie ohľad na nenarodené dieťa, prináša ustanovenia, ktoré majú chrániť matky pred potratom z donútenia a ruší potraty na žiadosť bez udania dôvodu.

Ponecháva však možnosť legálneho dôvodu potratu, teda v prípade ohrozenia života a zdravia matky, ťažkého poškodenia dieťaťa, ktoré musí byť podložené dvoma nezávislými lekárskymi správami, a v prípade, že tehotenstvo je následkom trestného činu.

Viac k témam: interrupcia, Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, potrat, Smer-SD, tehotenstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci sa zrejme ešte budú zaoberať umelými potratmi, Podmanický chce predložiť vlastný návrh © SITA Všetky práva vyhradené.

9. februára 2019