Poslanci budú rokovať o strelných zbraniach pre civilistov aj o podmienkach v obchode s potravinami

376330_rokovanie parlament nr sr 676x451.jpg

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR zasadnú do poslaneckých lavíc opäť v utorok ráno o deviatej hodine. Piaty deň rokovania bude venovaný vládnym návrhov zákonov.

Národná rada SR prerokuje v druhom čítaní návrh zákona o sprístupňovaní strelných zbraní a streliva na civilné použitie na trhu. Potrebu prijatia novej legislatívy odôvodnil Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR tým, že je nutné zosúladiť právnu úpravu v oblasti strelných zbraní a streliva na civilné použitie.

Príspevok štátu na nové rodinné domy

V prípade schválenia návrhu Národnou radou SR bude zákon účinný od 1. apríla 2019. Po novom budú musieť nové zbrane a ich výrobcovia splniť zákonom stanovené parametre. Každá zbraň musí byť riadnym spôsobom označená výrobným číslom, platí to aj v prípade streliva.

Plénum sa bude zaoberať príspevkom štátu, ktorý bude poskytovať na novostavby rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie. Štát tým chce motivovať ľudí na zintenzívnenie výstavby takýchto rodinných domov.

Táto podmienka bude po roku 2020 vyžadovaná pri každej novostavbe. Umožní to novela zákona o energetickej hospodárnosti budov. Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek (Most-Híd) predložil návrh novely s predpokladanou účinnosťou od 1. mája 2019.

Príspevok na rodinný dom bude možné poskytnúť vo výške maximálne 8-tisíc eur, podobne ako v prípade zateplenia rodinného domu. Príspevok na zateplenie rodinného domu je možné ešte zvýšiť najviac o 800 eur na náklady za vypracovanie projektovej dokumentácie zateplenia vrátane projektového energetického hodnotenia rodinného domu, ako aj na vypracovanie žiadosti o príspevok a energetického certifikátu.

Neprimerané podmienky v obchode s potravinami

Poslanci NR SR v utorok o 14:00 prerokujú v druhom čítaní vládny návrh zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý vypracovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV).

Cieľom predloženého návrhu zákona je najmä precizovanie aktuálnych ustanovení upravujúcich neprimerané podmienky, posilnenie postavenia kontrolórov a zefektívnenie kontroly zavedením samostatného kontrolného procesu.

Voľba ústavných sudcov

V stredu bude témou zasadnutia návrhu na voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky. Rokovanie o tomto bode je naplánované na stredu o 14:00. Kandidátov na ústavných sudcov členovia ústavnoprávneho výboru, ako aj dvaja zástupcovia prezidenta SR vypočuli počas troch januárových dní.

Ústavnoprávny výbor musí ešte predtým vyriešiť situáciu s potrebnou 15-ročnou právnickou praxou expremiéra Roberta Fica (Smer-SD). Zvyšných 39 kandidátov splnilo zákonom stanovené podmienky.

Parlament má na zvolenie 18 kandidátov rovných desať dní, aby Ústavný súd SR nezostal nefunkčný. Už 16. februára totiž uplynie mandát až deviatim sudcom. Zo zvoleného počtu 18 vhodných uchádzačov následne prezident vymenuje deväť.

Snemovňa okrem spomínaných bodov prerokuje na aktuálnej schôdzi aj návrh na voľbu člena Rady pre štátnu službu, návrh na voľbu členov Rady Rozhlasu a televízie Slovenska, návrh na voľbu členov Správnej rady Tlačovej agentúry Slovenskej republiky a tiež aj návrh na voľbu člena Správnej rady Ústavu pamäti národa.

Viac k témam: bývanie, metrológiu a skúšobníctvo SR, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Národná rada Slovenskej republiky, potraviny, Úrad pre normalizáciu, zbraň
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci budú rokovať o strelných zbraniach pre civilistov aj o podmienkach v obchode s potravinami © SITA Všetky práva vyhradené.

5. februára 2019