• Ekonomický denník
  • Poľský exprezident Lech Walesa tvrdí, že je obeťou politického zločinu

Poľský exprezident Lech Walesa tvrdí, že je obeťou politického zločinu

350190_lech walesa 640x420.jpg

VARŠAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) – Bývalý poľský prezident a demokratický líder Lech Walesa a niektorí opoziční politici tvrdia, že laureáta Nobelovej ceny mieru politicky prenasleduje vládny strana Právo a Spravodlivosť (PiS).

Reagovali tak na vyšetrovanie, v rámci ktorého prokuratúra preveruje, či Walesa krivo svedčil pod prísahou. Exprezident popiera, že by písal alebo podpísal nedávno nájdené dokumenty naznačujúce, že bol v 70. rokoch plateným informátorom komunistickej štátnej bezpečnosti.

Kritici tvrdia, že vyšetrovanie je posledným zo série krokov vlády, ktorá sa snaží zničiť Walesov imidž demokratického hrdinu. Walesa v stredu vyhlásil, že vládna strana sa voči nemu „snaží o politický zločin“. Opozičný politik Pawel Rabiej rovnako povedal, že vládna strana chce pošpiniť Walesovu reputáciu.

Walesa je niekdajší vodca hnutia Solidarita, ktoré významne prispelo k pádu komunizmu v Poľsku. V roku 1983 mu udelili Nobelovu cenu mieru, v rokoch 1990 – 1995 bol poľským prezidentom.

Viac k témam: Lech Walesa, Poľsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľský exprezident Lech Walesa tvrdí, že je obeťou politického zločinu © SITA Všetky práva vyhradené.

23. augusta 2017