Poľská prokuratúra vyšetruje predsedu ústavného súdu

Podozrivý ústavný sudca Andrzej Rzeplinski uviedol, že vyšetrovanie považuje za pokus o zasahovanie do nezávislosti justície.VARŠAVA18. augusta (WebNoviny.sk) – Poľská prokuratúra vo štvrtok informovala, že už od júla vyšetruje predsedu poľského ústavného súdu Andrzeja Rzeplinskeho. Ten je podozrivý z prekročenia právomocí, pretože bráni vo výkone funkcie trom sudcom, ktorých zvolil parlament. Informovala o tom poľská agentúra PAP.

Vyšetrovanie sa začalo 20. júla a jediným svedkom v prípade je Mariusz Muszynski, ktorého do funkcie ústavného sudcu zvolili poľskí zákonodarcovia. Podľa hovorcu poľskej regionálnej prokuratúry v Katoviciach Ireneusza Kunerta vyšetrovanie otvorili na základe sťažností od viacerých jednotlivcov, právnych telies a združení.

Odporúčame:

Lovci pokladov vykopávajú v Poľsku tajomný nacistický vlak

Podozrivý ústavný sudca Rzeplinski pre agentúru PAP uviedol, že vyšetrovanie považuje za pokus o zasahovanie do nezávislosti justície. Trom sudcom odmieta prideľovať prípady, pretože ich funkcie by podľa neho mala vykonávať trojica sudcov, ktorých schválil predošlý parlament vlani v októbri.

Brusel sa v rámci bezprecedentného právneho šetrenia snaží zistiť, či nová konzervatívna poľská vláda svojimi reformami a zmenami na ústavnom súde nekonala v rozpore so základnými hodnotami EÚ. Posledná možnosť, ktorú by Brusel mohol voči Poľsku uplatniť, je začať postup podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy, čo znamená pozastavenie hlasovacích práv tejto krajiny v rámci rozhodovacieho procesu v EÚ.

Poľsko už od januára upravilo súdne reformy v snahe upokojiť Brusel, podľa právnych expertov však tieto zmeny nie sú dostatočné a stále môžu paralyzovať ústavný súd.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. augusta 2016