Polovica Slovákov platí na zahraničnej dovolenke kartou

Výber miestnej meny z bankomatov priamo v cieľovej destinácii využíva zhruba tretina respondentov.BRATISLAVA 14. augusta (WebNoviny.sk) – V zahraničí platobnou kartou platí 48 % dovolenkujúcich Slovákov. Ochota platiť v zahraničí kartou rastie so vzdelaním a príjmom. Ďalšou možnosťou, ako sa vyhnúť zmenárňam, je výber miestnej meny z bankomatov priamo v cieľovej destinácii. Túto alternatívu využíva zhruba tretina opýtaných. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti MasterCard.

Odporúčame:

Slováci zvažujú prenos hypotéky do inej banky

Takmer polovica Slovákov má pôžičku od rodiny či priateľov

Najčastejšie Slováci v zahraničí platia kartou v obchodoch, vyjadrilo sa tak 87 % respondentov. „Za drobnejšie nákupy na ulici, napríklad za pohľadnice či zmrzlinu, platí kartou v zahraničí zatiaľ len 6 % Slovákov. Je to do istej miery dané aj tým, že nie všetky obľúbené dovolenkové destinácie túto možnosť ponúkajú. Kým v Škandinávii si bez problémov kúpite kartou noviny v stánku, v južnej Európe to zatiaľ takým zvykom nie je,“ uviedol Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ MasterCard pre ČR, SR a Rakúsko.

Jedna pätina Slovákov necháva výber dovolenky na poslednú chvíľu. Naopak, 14 % respondentov uviedlo, že si všetko rezervujú hneď pri prvej ponuke. Takmer polovica Slovákov si dopraje zahraničnú dovolenku aspoň raz za tri roky, pričom pätina chodí aspoň raz za rok a 28 % respondentov na zahraničné dovolenky vôbec nechodí.

Prieskum pre spoločnosť MasterCard uskutočnila agentúra g82 na vzorke 827 respondentov, ktorí zodpovedajú demografickému zloženiu obyvateľov Slovenska. Respondenti boli vo veku 18 – 69 rokov, metóda dopytovania CAWI (technika dopytovania využívajúca internet, kedy bez asistencie pýtajúceho respondent vyplní elektronický dotazník – pozn. red.).

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. augusta 2016