Politológ: Zotrvanie Glváča na poste podpredsedu parlamentu je výsmechom pre parlamentnú demokraciu

427758_martin glvac 2 676x451.jpg

25.10.2019 (Webnoviny.sk) – Zotrvanie Martina Glváča na stoličke podpredsedu Národnej rady SR je výsmechom pre parlamentnú demokraciu na Slovensku. Pre agentúru SITA to uviedol politológ z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Gabriel Eštok. Glváčovo ponechanie na straníckych pozíciách zasa považuje za výsmech voličom strany Smer-SD.

Odstúpenie z funkcie podpredsedu parlamentu je preto podľa politológa v aktuálnej situácii to najlepšie, čo môže Glváč urobiť, aby ešte mal šancu odísť s akou-takou tvárou.

Podpora Glváča v Smere slabne

Premiér Peter Pellegrini by k tomu mal podľa politológa zaujať z pozície podpredsedu strany Smer-SD jednoznačný postoj, aj keď v tejto veci považuje za rozhodujúci postoj predsedu strany Roberta Fica.

„Pri pohľade na obdobné situácie v minulosti sa dá predpokladať, že práve odstúpenie pána Glváča bude postup, na ktorom sa stranícke vedenie s pánom Glváčom nakoniec dohodnú. Koniec koncov jeho podpora v samotnej strane už nie je taká silná. V plnom prúde je vnútrostranícky boj o miesto na straníckej kandidátke a smerom k voličom pán Glváč nie je taká výrazná osoba, ktorá by na seba viazala nejakú významnú voličskú podporu,“ priblížil Eštok.

Údajná komunikácia s Kočnerom

Týmto postupom sa zároveň Smer-SD podľa Eštoka dokáže vyhnúť situácii, v ktorej by opozícia získala dostatok podpisov na jeho odvolávanie (opozícia v piatok oznámila, že už potrebný počet podpisov vyzbierala, pozn. SITA).

Politológ zdôrazňuje, že hlasy v samotnej strane Smer-SD čoraz častejšie vyjadrujú nespokojnosť so štýlom politiky, ktorú údajná komunikácia rôznych osôb s Marianom Kočnerom popisuje.

„Proti pánovi Glváčovi sa objavujú aj kritické postoje jeho spolustranníkov, ktorí sa ešte nedávno k tejto veci nevyjadrovali. A nejde len o zákulisné vyjadrenia, ale aj o verejné vyhlásenia jeho kolegov. Už to je výrazný posun od iných podobných káuz,“ dodal Eštok.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, podpredseda Národnej rady SR (NR SR), politológ
Zdroj: Webnoviny.sk – Politológ: Zotrvanie Glváča na poste podpredsedu parlamentu je výsmechom pre parlamentnú demokraciu © SITA Všetky práva vyhradené.

25. októbra 2019