Polícia bude mať nového prezidenta, ministerstvo vnútra vyhlásilo výberové konanie

393367_imgl7981 676x451.jpg

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Ministerstvo vnútra v utorok vyhlásilo výberové konanie na post prezidenta Policajného zboru a riaditeľa Úradu inšpekčnej služby MV SR.

Ako ďalej na sociálnej sieti informovala ministerka vnútra Denisa Saková, uchádzači sa môžu prihlásiť do 8. marca. Novela zákona o policajnom zbore, ktorá mení spôsob voľby policajného prezidenta a šéfa inšpekcie, nadobudla účinnosť 1. februára.

Do funkcie ho vymenuje minister

Podľa novely z ministerstva vnútra má po novom policajného prezidenta vymenovať do funkcie minister vnútra na základe výberového konania a po verejnom vypočutí v parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť, ak výbor odporučí jeho vymenovanie.

Funkčné obdobie šéfa polície je štvorročné, o funkciu sa môže uchádzať na ešte jedno ďalšie funkčné obdobie. Komisia, ktorá má posudzovať kandidátov do funkcie policajného prezidenta, má podľa novely sedem členov.

„Dvoch členov komisie menuje minister vnútra a po jednom členovi komisie menuje generálny prokurátor, prezident Policajného zboru, riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, rektor Akadémie Policajného zboru a odborový orgán, ktorý má najviac členov z príslušníkov Policajného zboru,“ uvádza sa v dokumente.

V prípade zámeru odvolať policajného prezidenta z funkcie musí minister vnútra svoj návrh odôvodniť a následne ho musí odporučiť branno-bezpečnostný výbor aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov výboru.

Musí mať vysokú školu

Podľa podmienok zverejnených rezortom vnútra by uchádzač na post šéfa polície mal byť príslušníkom Policajného zboru najmenej desať rokov, nesmie byť odsúdený za spáchanie trestného činu a musí mať vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

Taktiež je podmienkou získanie špecializovaného policajného vzdelania a zastávanie pozície, v ktorej bol kandidát najmenej päť rokov nadriadeným, ktorý riadil aspoň jedného príslušníka Policajného zboru.

„Riaditeľa Úradu inšpekčnej služby vymenúva vláda na návrh ministra vnútra SR na základe výberového konania a po verejnom vypočutí vo výbore pre obranu a bezpečnosť, ak výbor odporučí jeho vymenovanie,“ uvádza sa v novele. Funkčné obdobie riaditeľa inšpekcie je štyri roky, pričom tá istá osoba môže byť do funkcie vymenovaná aj druhýkrát.

Nový policajný prezident, ako aj šéf inšpekcie, v prípade, že nedisponujú bezpečnostnou previerkou na stupeň prísne tajné, sú povinní ju vykonať do 30 dní od vymenovania do funkcie.

Podmienky pre šéfa inšpekcie

Úrad inšpekčnej služby ako osobitná súčasť Policajného zboru s pôsobnosťou pre celé územie SR na odhaľovanie, vyšetrovanie a skrátené vyšetrovanie trestných činov príslušníkov ozbrojených bezpečnostných zborov (Policajného zboru a Zboru väzenskej a justičnej stráže) je za výkon svojej funkcie zodpovedný vláde.

Kandidát na šéfa inšpekcie by podľa zverejnených podmienok mal byť aspoň 10 rokov v službe ako príslušník Policajného zboru v inšpekčnej službe alebo v službe kriminálnej polície, prípadne ako príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže alebo ako prokurátor, ktorý vykonáva dozor v trestnom konaní.

Tiež by mal počas aspoň piatich rokov zastávať pozíciu, v ktorej riadil aspoň jedného príslušníka Policajného zboru alebo Zboru väzenskej a justičnej stráže, prípadne bol po túto dobu vedúcim prokurátorom.

Prezidentom Policajného zboru je momentálne Milan Lučanský, ktorý bol do funkcie vymenovaný ako dočasný prezident po rezignácii Tibora Gašpara. Lučanský ešte nepotvrdil, či sa bude uchádzať o funkciu v rámci nového spôsobu výberu. Do čela inšpekcie bol na jeseň dočasne vymenovaný Adrián Szabó.

Viac k témam: minister vnútra SR, ministerstvo vnútra SR, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia bude mať nového prezidenta, ministerstvo vnútra vyhlásilo výberové konanie © SITA Všetky práva vyhradené.

5. februára 2019