Pokuty za jazdu bez diaľničnej známky sa znížia o polovicu

Vodiči motorových vozidiel do 3,5 tony bez elektronickej diaľničnej známky budú platiť pokutu stopäťdesiat eur namiesto tristo eur. V prípade úhrady pokuty do pätnástich dní zaplatia sto eur. BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) – Pokuty za jazdu po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest bez elektronickej diaľničnej známky sa znížia z 300 na 150 eur. Teda zo šesťnásobku na trojnásobok ceny ročnej známky. Prevádzkovatelia motorových vozidiel do 3,5 tony zaplatia sto eur pri úhrade pokuty do pätnástich dní. Vyplýva to z novely zákona o diaľničnej známke, ktorú v stredu schválila vláda na návrh ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Romana Brecelyho (Sieť).

Odporúčame:

Lajčák zabojuje o post šéfa OSN. Je to výzva, hovorí

Vláda odklepla učiteľom vyššie mzdy. Pozrite si, ako porastú

Vodiči bez známky budú môcť dostať pokutu po novom raz za mesiac a nie za každý deň, ako predpokladá platný zákon. Zmeny by po schválení v parlamente mali nadobudnúť účinnosť 1. októbra. Ministerstvo dopravy pôvodne chcelo, aby boli schválené v skrátenom legislatívnom konaní a začali platiť 1. júna, čo už nie je reálne. Ak vodič dostane opäť pokutu v priebehu dvanástich mesiacov a dodatočne si zakúpi diaľničnú známku, ďalšiu sankciu nebude musieť zaplatiť. Novela počíta s jednorazovou pokutou 150 eur aj spätne pre všetky tieto priestupky zaznamenané doteraz kamerovým systémom Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS).

Systém elektronických diaľničných známok namiesto nálepiek je v prevádzke od začiatku tohto roka. Spočiatku boli problémy s rozlišovaním vozidiel oslobodených od úhrady. Tisícky vodičov jazdili po diaľniciach bez známky, pričom za každý deň im hrozila pokuta tristo eur. Pokuty však nedostávajú, keďže okresné úrady im ich neposielajú a tým zas diaľničiari neposielajú podklady. Okresné úrady by mali začať posielať pokuty až po účinnosti novely zákona.

Pokuta 150 eur je vraj primeraná

„Súčasná výška pokuty vo výške šesťnásobku ceny ročnej známky je neprimeraná aj vzhľadom na príjmy na Slovensku a pri porovnaní s okolitými krajinami. Hľadali sme riešenia, ako to nastaviť férovo. Pokuta 150 eur je primeraná, čo je trojnásobok ceny ročnej známky,“ povedal minister Brecely pre agentúru SITA. „Je to dostatočne motivačné a výchovné, neoplatí sa nekúpiť známku, keď dostanete pokutu 150 eur,“ uviedol. Neférové je podľa neho aj udelenie pokuty za každý deň, preto túto lehotu posunuli na jeden mesiac.

Systém diaľničných známok začiatkom mája evidoval vyše stotisíc porušení zákona domácimi vodičmi a vyše 150-tisíc porušení zahraničnými vodičmi. Spoplatnené úseky využívali bez úhrady známky. Štát by tak podľa súčasných pravidiel mohol od nich vymáhať 20 mil. eur. „Zrazu je nastavený systém, ktorý je trochu iný ako bol doteraz. Nikto však nemôže povedať, že je to niečo nové, pretože systém diaľničných známok u nás funguje dvadsať rokov. Zdedili sme to v štádiu testovania,“ priblížil Brecely.

„V momente, keď sme si uvedomili, že je problém, ktorý treba riešiť, tak sme nasadili úsilie, aby sme to dali do poriadku. K tomu potrebujme zmenu zákona o diaľničnej známke, najmä čo sa týka výšky pokút. Systém je už viac-menej funkčný, je schopný rozoznávať evidenčné čísla vozidiel s presnosťou 95 až 97 %, čo je štandard. Je schopný filtrovať aj vozidlá, ktoré majú výnimky. NDS je iba spracovateľom informácií a poštárom na okresné úrady, tie budú pokuty vymáhať,“ dodal minister.

Doriešiť treba pokuty od zahraničných vodičov

Doriešiť treba vymáhanie pokút od zahraničných vodičov, keďže súčasný systém to neumožňuje. Ministerstvo dopravy chce o tom rokovať s maďarskými partnermi, ktorí s tým majú skúsenosti s pomocou rôznych firiem. „Skúsime nájsť model, ktorý by mohol byť podobný. Môžeme tiež využiť naše predsedníctvo v Rade Európskej únie aj na to, aby sme otvorili túto otázku cezhraničnej spolupráce pri vymáhaní takýchto pokút. Za porušenie rýchlosti môžeme pokuty vymáhať, ale za absenciu diaľničnej známky to nedokážeme,“ povedal Brecely pre agentúru SITA. „Treba nastaviť mechanizmus, ktorý bude fungovať. Viem, že je to neférové voči domácim vodičom, ale systém je nastavený tak, že to nevieme urobiť. Budeme hľadať mechanizmy, ako pokuty vymáhať cezhranične, aj spôsob, aby sa ročné známky nekupovali na kalendárny rok, ale na technický rok. Teda, kedykoľvek si ich kúpite, budú platiť 365 dní. Systém teraz nie je schopný to rozlišovať,“ uzavrel Brecely.

Novela zákona za správny delikt v podobe nezaplatenia známky pripúšťa aj uloženie pokuty vo výške od 150 do 500 eur. Ak ten istý prevádzkovateľ vozidla spácha rovnakým vozidlom viac správnych deliktov, v jednom konaní mu bude uložená len jedna pokuta. V prípade viacerých deliktov rôznymi vozidlami sa rozhodne a pokutu dostane osobitne vo viacerých konaniach. Správne delikty budú posudzovať príslušné okresné úrady. Ak má prevádzkovateľ vozidla bydlisko, miesto podnikania alebo sídlo mimo územia SR, tieto konania budú zabezpečovať okresné úrady v sídle kraja, v obvode ktorého bolo prvý raz zistené porušenie povinnosti úhrady diaľničnej známky.

O odvolaní proti rozhodnutiu okresných úradov o správnom delikte budú rozhodovať osobitné organizačné útvary okresných úradov v sídle kraja. Pokutu možno uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení povinnosti, najneskôr do troch rokov od porušenia povinnosti. Pri určovaní výšky pokuty sa prihliadne na závažnosť, spôsob, čas trvania a následky porušenia povinnosti. Pokuta je splatná do tridsať dní od právoplatnosti rozhodnutia o jej uložení.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. mája 2016