Pod Mostom SNP v Bratislave zlikvidovali 66 hniezd belorítok

Ide o druhú najväčšiu kolóniu belorítok v Bratislave, väčšou je podľa aktuálnych údajov len kolónia na prehradení Dunaja v Čunove.BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) – Pod bratislavským Mostom SNP v Bratislave zlikvidovali 66 hniezd belorítok obyčajných počas hniezdenia, ide o druhú najväčšiu kolóniu v Bratislave. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca SOS/BirdLife Slovensko Ján Gúgh, niektoré belorítky sa na lokalitu vrátili a začali si hniezda stavať znova.

Hodnota hniezd mohla dosiahnuť až 120-tisíc eur

Belorítky preleteli zo zimovísk v Afrike na Slovensko viac ako 10-tisíc kilometrov, v Bratislave pod Mostom SNP im v strede hniezdnej sezóny zhodili hniezda.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová, o likvidácii kolónie belorítok pod Mostom SNP mesto nevedelo. „Momentálne situáciu preverujeme. Preverujeme aj dodávateľa prác, ktorý na Moste SNP natiera zábradlie na časti pre peších a zábradlie a zvodidlá na vozovkovej časti. Po prešetrení situácie budeme vedieť viac,“ uzavrela Skokanová.

Pre zlikvidovanie hniezdiska SOS/BirdLife Slovensko podľa hovorcu podala podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia a bude žiadať exemplárne potrestanie vinníkov a nápravu. Hodnota hniezd spolu so znáškami mohla podľa Gúgha dosiahnuť až 120-tisíc eur.

„S podobnými rozsiahlymi nelegálnymi likvidáciami hniezdisk belorítok sa stretávame veľmi výnimočne. Skôr sa stretávame s tým, že sa ľudia zaujímajú, ako by mohli pomôcť ochrane belorítok a lastovičiek a ako umožniť to, aby zahniezdili aj u nich doma. Podobné zhodenie desiatok hniezd je niečím, čo patrí skôr do stredoveku,“ uzatvára ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko Jozef Ridzoň.

Za posledných desať rokov početnosť belorítky na Slovensku klesla

Na Slovensku v súčasnosti vrcholí hniezdna sezóna. Vtáky vychovávajú svoje mláďatá alebo inkubujú vajíčka v hniezdach. Toto obdobie patrí v živote vtáctva medzi najcitlivejšie, preto je ochrana vtáctva v čase hniezdenia veľmi prísna aj podľa slovenskej legislatívy a akýkoľvek zásah do priebehu hniezdenia je takmer úplne vylúčený.

Za posledných desať rokov početnosť belorítky na Slovensku klesla o vyše 40 percent a v niektorých mestách až o 60 – 70 percent. „Hlavným dôvodom poklesu početnosti lastovičkovitých vtákov na Slovensku, a teda aj belorítok, je intenzifikácia využívania krajiny, úbytok hmyzu, rekonštrukcia a zatepľovanie objektov, ako aj nepriaznivá situácia na zimoviskách a migračných trasách. Preto tohto užitočného hmyzožravého druhu u nás ubúda a dokonca v novom Červenom zozname vtákov Slovenska ho klasifikovali už ako takmer ohrozený. Ochrana každého jedného hniezdiska je dôležitá,“ spresnil Ján Gúgh.

SOS/BirdLife Slovensko spolu s ďalšími organizáciami robí mapovanie vtáctva v celej Bratislave v rámci prípravy Atlasu vtákov Bratislavy. Väčšou kolóniou ako tou na Moste SNP je podľa aktuálnych údajov len kolónia na prehradení Dunaja v Čunove.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. mája 2016