Pochádza z Krymu, ale roky tam nebol. V Riu bojuje o medailu

Aj z Krymu sa dá útočiť na medailu, ukázal ukrajinský plavec Andrij Hovorov.RIO DE JANEIRO 12. augusta (WebNoviny.sk) – Viac ako tri roky nemohol olympionik Andrij Hovorov navštíviť miesta, ktoré ešte stále nazýva svojím domovom.

Ukrajinský plavec pochádza z Krymu a na hrách v Riu de Janeiro bude útočiť na medailu. Patrí k tým športovcom, ktorí sa po anexii polostrova Ruskou federáciou v roku 2014 rozhodli zostať verní Ukrajine. Reprezentuje ju aj v Brazílii a zatiaľ výborne. Vo štvrtkových rozplavbách na 50 m voľný spôsob bol najrýchlejší (21,49), v semifinále dosiahol druhý najlepší čas 21,46 a predstaví sa v piatkovom finále.

„Parádne preteky. Záver bol veľmi tesný. Zatiaľ som nadšený, všetko ide výborne,“ povedal 24-ročný Sevastopoľčan po semifinále, v ktorom dohmatol na stotinu rovnako ako Američan Anthony Ervin, olympijský víťaz zo Sydney 2000.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – siedmy deň

Pre krízu na Ukrajine sa pripravuje v zahraničí pod vedením trénera Arilsona Silvu, niekdajšieho mentora brazílskeho svetového rekordéra Césara Ciela. „Výsledky sú jeho prácou. Vieme, čo máme robiť, držíme sa plánu. Toto je prvý krok na ceste k úspechu,“ skonštatoval Hovorov, ktorý sa v Riu vyhýba debatám na politickú tému.

Ukrajinské úrady mu neodporučili návštevu rodiska, preto od roku 2014 matku stretáva iba vtedy, keď sa ona odhodlá na cestu za ním. Na vlaňajších pretekoch Svetového pohára v Moskve sa ho jeden z ruských plavcov pokúsil rozladiť nacionalistickým pokrikom „Krym je náš“. Nedal sa a preteky vyhral. „Rusi a Ukrajinci boli vždy považovaní za bratské národy a vo mne tento postoj zotrval,“ povedal v júni pre agentúru AP.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.