Počet amputácií končatín pre tzv. diabetickú nohu stúpa, podľa Mičietu ide o strašné číslo

403474_thinkstockphotos 823680582 676x451.jpg

BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) – Počet amputácií končatín v dôsledku tzv. diabetickej nohy na Slovensku rastie. Informoval o tom predseda Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED Vladimír Mičieta na stretnutí s novinármi.

Počet amputácií podľa asociácie dodávateľov stúpa aj napriek tomu, že vďaka medicínskym inováciám a zdravotníckym pomôckam existujú možnosti, ako úspešne pomáhať pacientom s týmto zdravotným problémom.

Pacienti nedostávajú adekvátnu starostlivosť

V roku 2016 bolo na Slovensku vykonaných 3 886 amputácií, čo je oproti roku 2012 nárast o 793 amputácií končatín. V porovnaní s Českou republikou, kde od roku 2013 do roku 2016 klesol počet amputácií z 11 168 na 9 969, na Slovensku podľa SK+MED zaznamenávame opačný trend. „To číslo na 21. storočie je strašné“ povedal Mičieta. Ako uviedol, pacienti nedostávajú adekvátnu zdravotnú starostlivosť.

Podľa intervenčného rádiológa a primára endovaskulárneho programu kliniky CINRE v Bratislave Tibora Balázsa je dôležitá najmä osveta a informovanosť o možnostiach liečby diabetickej nohy.

Zlepšením prístupu k pomôckam a inováciám, preventívnymi opatreniami či včasnou diagnostikou je podľa neho možné u diabetikov zredukovať počet amputácií končatín.

Dokážu zachrániť končatinu

Endovaskulárne metódy spočívajúce vo vystužení cievy stentom či cievnej rekonštrukcii podľa SK+MED dokážu zachrániť končatinu pred amputáciou až v 92 % prípadov.

Ako informovala asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok, v záujme zastavenia negatívneho trendu by malo byť prioritou zdravotných poisťovní a ministerstva zdravotníctva zefektívniť manažment pacientov tak, aby mali prístup nielen k revaskularizačnej terapii, ale aj ku komplexnému procesu hojenia rán.

Na Slovensku však podľa SK+MED neexistujú štandardy pre liečbu tohto ochorenia, aby sa zachytilo včas a prostredníctvom dostupných zdravotných pomôcok tak, aby bol stav pacientov stabilizovaný. Agentúra SITA požiada o reakciu zdravotné poisťovne a ministerstvo zdravotníctva.

Viac k témam: diabetes, diabetická noha, Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet amputácií končatín pre tzv. diabetickú nohu stúpa, podľa Mičietu ide o strašné číslo © SITA Všetky práva vyhradené.

19. februára 2019