Philip Morris mení budúcnosť, už 40 percent jeho príjmov tvorí bezdymový tabak

496303_gettyimages 1339076503 676x451.jpg

8.5.2025 (SITA.sk) – Nadnárodná spoločnosť Philip Morris International (PMI) dosiahla významný míľnik vo svojej transformácii. V súvislosti s výsledkami za prvý kvartál 2025 oznámila, že viac ako 40 % jej čistých príjmov už pochádza z nových bezdymových produktov. Firma tak potvrdzuje svoj strategický cieľ postupne nahradiť klasické cigarety novými výrobkami s potenciálne nižším rizikom.

Celkové príjmy spoločnosti za prvý štvrťrok tohto roka dosiahli 9,3 miliardy dolárov, čo je o 5,8 % viac ako v rovnakom období vlaňajška. Hrubý zisk sa zvýšil o 11,8 % na 6,3 miliardy dolárov a prevádzkový zisk poskočil o 16,4 % na 3,5 miliardy dolárov.

Bezdychový segment je motorom rastu

Nárast firmy bol pritom ťahaný práve expanziou v segmente nových produktov. „Náš bezdymový biznis naďalej rastie, pričom sme dosiahli rast čistých príjmov o viac ako 20 % a nárast hrubého zisku o viac ako 33 %,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti PMI Jacek Olczak.

Objem dodávok bezdymových produktov v prvom kvartáli celosvetovo vzrástol o 14,4 %. Najviac sa pritom firme darilo v Japonsku a Európe.

PMI začal realizovať svoju transformáciu na spoločnosť bez dymu v roku 2014, kedy na japonský a taliansky trh pilotne uviedol prvú generáciu zariadení, v ktorých sa tabak nespaľuje, ale nahrieva. Odvtedy do vývoja, výskumu a budovania výrobných kapacít pre nové výrobky investoval viac ako 14 miliárd dolárov. V súčasnosti sú tieto produkty dostupné na 95 trhoch sveta a podľa odhadov ich používa viac ako 38,6 milióna dospelých užívateľov z radov bývalých fajčiarov.

Mnohí fajčiari stále nemajú prístup k alternatívam

Jacek Olczak pritom upozorňuje, že stále viac ako 190 miliónov fajčiarov vo viac než 20 krajinách sveta nemá k bezdymovým alternatívam cigariet legálny prístup, zatiaľ čo cigarety ostávajú na trhu dostupné. Apeluje preto na regulátorov, aby podporili ďalšie rozšírenie bezdymových produktov medzi dospelými fajčiarmi, ktorí by inak pokračovali vo fajčení klasických horiacich cigariet.

„Rozdiely v regulácii nikotínu vytvárajú globálnu priepasť s hlbokými zdravotnými a ekonomickými dopadmi. Krajiny, ktoré bezdymové alternatívy podporujú, zaznamenávajú rýchlejší pokles miery fajčenia, zatiaľ čo v tých, kde sú zakázané, sa fajčenie drží na vysokej úrovni,“ upozornil Olczak na pôde Svetového ekonomického samitu vo Washingtone.

Napríklad v Turecku či Brazílii, kde sú bezdymové produkty zakázané, prevalencia fajčenia zostáva miera fajčenia vysoká – v prípade Turecka nad 30 %, prakticky bez zmeny od roku 2014.

Naopak, krajiny ako USA, Švédsko, Japonsko či Nový Zéland, ktoré tieto produkty prijali, zaznamenali významný pokles predaja cigariet a miery fajčenia.

Viac k témam: bezdymové výrobky, Fajčenie, Hospodárske výsledky, Philip Morris, Svetový ekonomický samit
Zdroj: SITA.sk – Philip Morris mení budúcnosť, už 40 percent jeho príjmov tvorí bezdymový tabak © SITA Všetky práva vyhradené.

8. mája 2025