Phelps nezískal zlato, remízový dohmat označil za divočinu

Odovzdávanie medailí po motýľkarskej stovke bolo netradičné. Z najvyššieho stupienka sa usmieval Singapurčan Joseph Schooling, na striebornom však nestál jeden plavec, ale hneď traja a bronzový stupienok preto ostal prázdny.RIO DE JANEIRO 13. augusta (WebNoviny.sk) – Michael Phelps sa vo svojej poslednej individuálnej disciplíne plaveckej kariéry nedočkal zlatej medaily.

V piatkovom finále motýľkarskej stovky na olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro patril k najväčším favoritom na jej zisk tak ako Chad le Clos a László Cseh a napokon aj všetci traja vystúpili na pódium, ale obsadili stupienok, aký zrejme nikto nemohol očakávať.

Američan, Juhoafričan a Maďar vošli do histórie, keď dohmatli v navlas rovnakom čase 51,14 a každému z nich zavesili na krk striebro.

Phelps neovládol 100 m motýlik na štvrtých hrách po sebe

Najcennejší kov im senzačne vyfúkol Singapurčan Joseph Schooling v olympijskom rekorde 50,39 – všetkým trom „nadelil“ 0,75 s. „Naozaj som to ešte nespracoval. Ospravedlňujem sa, ak teraz nevyzerám, že by ma ovládali veľké emócie, ale naozaj neviem, čomu mám veriť – či som to už skutočne odplával, alebo sa stále ešte len pripravujem preteky,“ skonštatoval 21-ročný Ázijčan, ktorému až postupne dochádzalo, čo vlastne dokázal a koho prekonal. „Phelps sa zapíše do dejín ako najväčší športovec všetkých čias. Som poctený a nadšený, že som mohol prežiť tieto okamihy a mal tú česť pretekať sa s Michaelom, Chadom a všetkými tými chlapcami.“

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 8. deň

Najdekorovanejší olympionik všetkých čias Phelps (aktuálne 22-3-2) po návrate do súťažných bazénov v roku 2014 s cieľom štartovať piatykrát na OH už po nich neplánuje ďalej pokračovať. „Stojím si za tým, že nadobro končím. Som na to pripravený. Ďalšie štyri roky už nie. Dosiahol som všetko, na čo som len pomyslel. Po 24 rokoch v športe som šťastný, ako to celé dopadlo,“ poznamenal 31-ročný Phelps, ktorý neovládol 100 m motýlik na štvrtých hrách po sebe.

„Joe bol dnes náročný súper. Klobúk dolu pred jeho výkonom, šiel výborne. A remízový dohmat troch je celkom ‚divočina‘. Síce dosť zvláštny, ale slušný spôsob zakončenia mojich posledných individuálnych pretekov v kariére.“ Teraz v Riu naňho ešte čaká ešte štart v štafete 4×100 m polohové preteky. Na OH 2016 dosiaľ má bilanciu 4-1-0. „Teším sa na čas strávený s Boomerom a Nicole. Uvidíme, ako bude maličký rásť,“ povedal pyšný otec 3-mesačného synčeka, ktorého mu na svet priviedla Nicole Johnsonová, víťazka súťaže Miss Kalifornia 2010.

Odporúčame:

Phelps má na tele škvrny, Rusi hovoria o legálnom dopingu

Zlatý zostrih Michaela Phelpsa pochádza z holičstva Vintage

Delené pozície sú v letných športoch najčastejšie v skoku do výšky a o žrdi.

Traja medailisti na jednom stupni nie je nič výnimočné. Podľa športového historika Billa Mallona sa v minulosti stalo 20-krát, že sa viacerí športovci postavili na niektorý zo stupienkov. Do úvahy nebral športy, v ktorých sa rozdáva v súlade s pravidlami viac bronzových medailí. V roku 1984 v Los Angeles získali v mužskom preskoku striebro hneď štyria športoví gymnasti. Za Číňanom Lou Jünom skončili jeho krajan Li Ning, Američan Mitchell Gaylord a Japonci Kodži Gušiken a Šin-dži Morisue. Vtedy sa však hodnotilo desiatkovým systémom a rozhodcovia nemali veľa možností pri bodovaní.

Na zimných olympijských hrách 1968 v Grenobli sa zasa v časom merateľnej disciplíne stalo naposledy, aby skončili na niektorom z medailových miest hneď traja pretekári. Vtedy sa však čas meral len na desatiny sekundy, nie na stotiny či dokonca tisícina ako teraz. V rýchlokorčuľovaní na 500 m vyhrala v Grenobli Ľudmila Titovová zo ZSSR, za ňou skončili zhodným časom tri Američanky Jenny Fishová, Dianne Holumová a Mary Meyersová.

Delené pozície sú v letných športoch najčastejšie v skoku do výšky a o žrdi. Pred štyrmi rokmi v Londýne žiadne kritérium nerozhodlo o jednom bronzovom medailistovi v skoku do výšky a získali ho Katarčan Mutaz Essa Baršim, Kanaďan Derek Drouin a Brit Robert Grabarz.

PLÁVANIE – MUŽI

100 m motýlik:
1. Joseph Schooling (Sing.) 50,39 – rekord OH, 2. Michael Phels (USA), Chad le Clos (JAR) a László Cseh (Maď.) všetci po 51,14, 5. Li Ču-chao (Čína) 51,26, 6. Mehdy Metella (Fr.) 51,58, 7. Tom Shields (USA) 51,73, 8. Aleksandr Sadovnikov (Rus.) 51,84

50 m v. sp.:
1. Anthony Ervin (USA) 21,40, 2. Florent Manaudou (Fr.) 21,41, 3. Nathan Adrian (USA) 21,49, 4. Ben Proud (V. Brit.) 21,68, 5. Andrij Hovorov (Ukr.) 21,74, 6. Bruno Fratus (Braz.) a Bradley Edward Tandy (JAR) obaja po 21,79, 8. Simonas Bilis (Lit.) 22,08

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. augusta 2016