Pellegriniho vláda schválila masívnu rekonštrukciu Nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici

376356_imgl7810 676x451.jpg

BRATISLAVA 30. januára (WebNoviny.sk) – Vláda súhlasí s masívnou rekonštrukciou Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta. Uviedol to premiér Peter Pellegrini na tlačovej besede po tom, čo ministri schválili návrh rekonštrukcie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica, ktorý predložila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská spolu s analýzou postavenia nemocnice.

„Stredoslovenský región si zaslúži takúto významnú investíciu,“ uviedol Pellegrini. Predpokladaná hodnota zákazky je zhruba 104 mil. eur s DPH.

Podľa ministerky zdravotníctva je plánovaná rekonštrukcia v kontexte stratifikácie nemocníc. Mala by sa začať koncom roka 2019, v lete 2023 by mala byť hotová. Nemocnica sa bude rekonštruovať za plnej prevádzky, pacienti podľa Kalavskej nebudú pociťovať obmedzenia.

Lepšia kvalita zdravotnej starostlivosti

„Chceme, aby pacient v čo najkratšom čase videl výsledky našej práce,“ povedala ministerka. „Nám skutočne záleží na tom, aby boli pacienti liečení v pekných priestoroch, v pekných nemocniciach,“ dodala.

Stavebné úpravy majú podľa predkladacej správy spĺňať procesné a logistické požiadavky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti 21. storočia s ohľadom na potreby pacienta, zlepšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a zefektívnenie interných procesov.

V priebehu rokov 2017 a 2018 nemocnica pripravovala podklady potrebné k začatiu rekonštrukcie. Výsledkom rekonštrukcie by malo byť ekonomicky optimálne, medicínsky efektívne rozloženie a dimenzovanie pracovísk nemocnice, zohľadňujúce požiadavky na poskytovanie najnáročnejšej zdravotnej starostlivosti v koncovej nemocnici pre spádovú oblasť Banskobystrického kraja a vo vybraných odbornostiach a metodikách pre obyvateľov celej SR.

Jedinečné postavenie nemocnice

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta k 31. decembru 2017 mala 901 lôžok a 15 lôžok na dennom psychiatrickom stacionári. Nemocnica má ročne v priemere takmer 34 tisíc hospitalizovaných pacientov, realizuje takmer 465 tisíc ambulantných vyšetrení a 15 tisíc anestézií.

Je mestskou nemocnicou, no zároveň má v okrese a kraji jedinečné postavenie, keďže je v spádovej oblasti so 660 000 obyvateľov jediným koncovým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Areál nemocnice bol skolaudovaný v roku 1982. Bez rozsiahlejšej rekonštrukcie už podľa návrhu nespĺňa súčasné požiadavky technické ani procesné.

Viac k témam: minister zdravotníctva SR, premiér Slovenskej republiky, rekonštrukcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegriniho vláda schválila masívnu rekonštrukciu Nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici © SITA Všetky práva vyhradené.

30. januára 2019