Pellegrini sa pustil do Matovičovej vlády, sľúbená štátna pomoc je pomalá a komplikovaná

440475_peter pellegrini peter ziga 676x451.jpg

11.5.2020 (Webnoviny.sk) – Opozičný Smer-SD pokračuje v kritike nastavenej pomoci slovenskej ekonomike v boji s negatívnymi dopadmi koronavírusu. Podľa Petra Pellegriniho je totiž pomoc podnikateľom, firmám a zamestnancom na Slovensku v rámci Európy najpomalšia, najslabšia a aj najkomplikovanejšia.

Dôkazom je podľa neho len niečo cez 20 miliónov eur vyplatenej sumy podnikateľom v rámci vládou ohlasovanej prvej pomoci. Nebyť OČR a PN, teda mechanizmov, ktoré fungovali aj pred koronavírusom, by tak vláda podľa neho doposiaľ vyplatila iba 2 % celkovej ohlasovanej pomoci.

Pellegriniho výzva členom vlády

Členov súčasnej vlády preto vyzval, aby okamžite začali konať a zabránili tak obrovským negatívnym dopadom na slovenské hospodárstvo v budúcnosti.

Viac o téme Koronavírus

„Musím povedať, že ma vážne znepokojuje situácia, ako nezvládame zápas o ekonomickú budúcnosť Slovenskej republiky. Spory medzi premiérom, konzíliom odborníkov a na druhej strane ministrom hospodárstva a vicepremiérom pre ekonomiku a ekonómami odhaľujú neschopnosť rýchlo riešiť ekonomickú budúcnosť Slovenska,“ uviedol na pondelňajšej tlačovej konferencii Pellegrini.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Pomoc, ktorá bola slovenskej ekonomike zo strany vlády avizovaná, podľa Pellegriniho nefunguje a vláda tak prehlbuje sociálnu neistotu. „Mala to byť pomoc menej komplikovaná, intenzívnejšia a viac plošná“ dodal.

Krajniak očakáva nárast objemu pomoci

Exminister hospodárstva Peter Žiga pripomína, že nový kabinet sľuboval ekonomike pomoc v boji s koronakrízou v objeme 1 miliardy eur mesačne plus 500 miliónov eur v bankových zárukách.

„Za sedem týždňov vláda rozdelila 20 miliónov eur,“ hovorí. Vláda pritom podľa neho nerobí dosť ani smerom k Európskej komisii a prípadnému využívaniu výnimiek pri štátnej pomoci a nehľadá tak ďalšie možnosti pomoci podnikom na Slovensku.

Minister práce Milan Krajniak ešte minulý týždeň tvrdil, že očakáva nárast objemu pomoci za apríl. Čerpanie pomoci za apríl už totiž podľa neho bude oveľa jednoduchšie, lebo nebude potrebné podpisovať dohody.

V súvislosti s administratívnou náročnosťou pri podávaní žiadostí o finančnú pomoc uviedol, že kým žiadosti o hypotéku alebo spotrebný úver majú niekedy desiatky strán a príloh, žiadosť o poskytnutie pomoci od štátu má 2,5 strany.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, podpredseda strany Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegrini sa pustil do Matovičovej vlády, sľúbená štátna pomoc je pomalá a komplikovaná © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2020