Pellegrini ocenil vyrovnaný štátny rozpočet, Dankovi ministri sú spokojní a Fico hovorí o stabilite

395542_3j2a8085 1 676x430.jpg

BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Schválenie vyrovnaného rozpočtu je podľa premiéra Petra Pellegriniho pre Slovensko významná chvíľa. Uviedol to na tlačovom vyhlásení po schválení rozpočtu na budúci rok v parlamente.

Predseda vlády zároveň poďakoval predsedom koaličných strán, že aj vďaka ich dohode mohol byť takýto návrh rozpočtu do Národnej rady SR predložený.

Lepšia životná úroveň

Rozpočet pritom podľa Pellegriniho vytvára všetky predpoklady, aby sa životná úroveň na Slovensku v budúcom roku zlepšovala. Zároveň je podľa neho potvrdením, že Slovensko si plní svoje domáce úlohy a má plne pod kontrolou svoje verejné financie. Spochybňovanie nastavených rozpočtových cieľov považuje pritom za neopodstatnené.

„Ak by niekto pochyboval o tom, či ide len o sľub alebo o realitu, pripomínam, že Slovenská republika už dvakrát po sebe hospodárila lepšie, ako sa plánovalo,“ dodal s tým, že nie je vylúčené, že aj hospodárenie v budúcom roku bude napokon nie vyrovnané, ale dokonca prebytkové.

Spokojnosť so schváleným rozpočtom netajili ani predsedovia koaličných strán. „Každý z našich ministrov je spokojný,“ tvrdí predseda SNS Andrej Danko, ktorý ocenil napríklad aj vyčlenenie 50 mil. eur na podporu potravinárov pre prípad, že by z odvodu obchodných reťazcov zdroje do tejto kapitoly neprišli.

Rezerva pre poľnohospodárov

„Som rád, že tento rozpočet ráta s rezervou aj pre potravinárov a pôdohospodárov v prípade, ak by neprešiel osobitný odvod, nevidím však na to dôvod,“ povedal v stredu Danko. Ako doplnil, spolu s ďalšími zdrojmi v rozpočte pre potravinárov tak ide o najväčšiu systematickú podporu potravinárov v histórii. Rovnako si pochvaľoval zdroje na platy v rezorte obrany.

Podľa šéfa Smeru-SD Roberta Fica je rozpočet tiež dôkazom stability vládnej koalície. „Schválenie rozpočtu na rok 2019 je veľmi dôležitý nielen finančný, ale aj politický akt. Ukazuje, v akej kondícii je vládna koalícia. Sme schopní doručiť konsolidovaný rozpočet a dosiahnuť všetky vládne priority,“ tvrdí.

Nastavenie rozpočtu vníma pozitívne aj predseda koaličného hnutia Most-Híd Béla Bugár. „V tomto rozpočte sú priority každého rezortu zabezpečené tak, ako sa dalo,“ dodal.

Posledný rozpočet ministra Kažimíra

Zo schválenia historicky prvého vyrovnaného rozpočtu sa teší aj minister financií Peter Kažimír, pre ktorého to zároveň môže byť vzhľadom na jeho nomináciu na guvernéra centrálnej banky posledný rozpočet v pozícii ministra financií.

Vyzdvihol zlepšujúce sa parametre verejných financií, plánované dosiahnutie strednodobého cieľa čo sa týka štrukturálneho deficitu, tri roky primárnych prebytkov či stláčanie dlhu pod sankčné pásma.

Rozpočet je pritom podľa neho výsledkom koaličných rokovaní, v ktorých často nie je samozrejmosťou brať dostatočne ohľad aj na udržateľnosť verejných financií. „Lídri pochopili a povýšili hodnotu kredibility verejných financií nad svoje záujmy. A to nie je samozrejmé,“ pochválil minister financií predsedov koaličných strán.

Viac k témam: Andrej Danko, Béla Bugár, Most-Híd, Peter Pellegrini, predseda Národnej rady SR (NR SR), premiér Slovenskej republiky, Robert Fico, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegrini ocenil vyrovnaný štátny rozpočet, Dankovi ministri sú spokojní a Fico hovorí o stabilite © SITA Všetky práva vyhradené.

5. decembra 2018