Pakistanci vykonajú testy DNA zabitého vodcu Talibanu

Pakistan stále nemôže potvrdiť Mansúrovu smrť, aj keď ju už potvrdil Washington, afganská tajná služba, ako aj vysokopostavený predstaviteľ Talibanu.Islamabad 24. mája (WebNoviny.sk) – Pakistanské úrady vykonajú skúšku DNA zo vzorky odobratej z tela muža, ktorý v sobotu zahynul v Pakistane pri útoku amerického bezpilotného lietadla.

Test DNA má dokázať, či ide skutočne o telo vodcu Talibanu mullu Muhammada Achtara Mansúra. Na tlačovej konferencii to dnes podľa agentúry AP uviedol pakistanský minister vnútra Čaudhrí Nisár Alí Chán. Podľa Chána Pakistan stále nemôže potvrdiť Mansúrovu smrť, aj keď ju už potvrdil Washington, afganská tajná služba, ako aj vysokopostavený predstaviteľ Talibanu.

Chán zároveň útok amerického dronu na pakistanskom území odsúdil a označil ho za porušenie zvrchovanosti Pakistanu a medzinárodného práva. Americké úrady údajne o útoku na vodcu Talibanu informovali pakistanskú stranu sedem hodín po jeho uskutočnení, pričom uviedli, že cieľom útoku na pakistanskom území bol Mansúr, ktorý „už nie je medzi živými“.

Podľa Chána pakistanské úrady našli po útoku v zhorenom vozidle dve zuhoľnatené telá. Jedno z nich údajne patrilo vodičovi a bolo odovzdané jeho príbuzným. Telo druhého muža nemohlo byť identifikované, pretože nešlo o pakistanského občana.

Záujem prevziať si Mansúrovo telo už prejavil jeden z jeho príbuzných, avšak Pakistan mu ho bez testov DNA nemôže vydať. Mansúr zahynul, keď americké bezpilotné lietadlo vystrelilo na jeho vozidlo na území juhozápadnej pakistanskej provincie Balúčistán. Mansúr nastúpil do čela afganského Talibanu vlani v lete ako nástupca zakladateľa tohto fundamentalistického hnutia, mullu Muhammada Umara, ktorého smrť v roku 2013 vyšla najavo až minulé leto.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. mája 2016