Otvára sa možnosť absolvovať dobrovoľnú vojenskú prípravu

Ešte nie sú zrejmé termíny, kedy by prví dobrovoľníci mohli absolvovať vojenskú prípravu. Postupne ju bude môcť absolvovať viac ako 150 občanov ročne.BRATISLAVA 2. januára (WebNoviny.sk) – Na Slovensku sa otvára možnosť absolvovať dobrovoľnú vojenskú prípravu. Túto možnosť od januára umožňuje nový zákon z dielne rezortu obrany.

Hovorkyňa ministerstva Martina Balleková informovala agentúru SITA, že už zaregistrovali zvýšený záujem občanov, ktorí sa informovali na podmienky zaradenia do programu dobrovoľnej vojenskej služby. Vysvetlila, že momentálne sa spracovávajú vykonávacie smernice, ktoré budú špecifikovať priebeh výberu, ako aj samotný výcvik. Zároveň sa plánujú výcvikové aktivity na rok 2016 a preto nie je možné zverejniť presné termíny, kedy by prví dobrovoľníci mohli absolvovať vojenskú prípravu, vysvetlila hovorkyňa.

Dobrovoľná vojenská príprava bude trvať 12 týždňov. Záujemcovia o ňu musia byť bezúhonní, spoľahliví občania. Musia mať najmenej stredné odborné vzdelanie, ovládať štátny jazyk a byť zdravotne a psychicky spôsobilí. Výcvik sa uskutoční v Prápore výcviku Martin a skladať sa bude z dvoch častí – deväť týždňov bude trvať základný výcvik a tri týždne odborná príprava.

Cieľom je, aby absolventi počas výcviku získali základné vedomosti a zručnosti, ktoré sú potrebné pre plnenie úloh ozbrojených síl a pre plnenie úloh krízového manažmentu. Po úspešnom absolvovaní výcviku bude vojak dobrovoľnej vojenskej prípravy povýšený do vojenskej hodnosti vojak 2. stupňa a následne zaradený do záloh ozbrojených síl.

Počas výcviku budú mať dobrovoľníci bezplatne zabezpečené ubytovanie a stravovanie, požičajú im výstroj a výzbroj. Zároveň dostanú za dobrovoľný výcvik príspevok 375 eur. Budú im tiež preplácať cestovné náklady na prípravu a z prípravy a ďalšie benefity v oblasti sociálneho a zdravotného poistenia.

Dobrovoľná vojenská služba bude jedna z foriem dopĺňania aktívnych záloh. Bude to však aj možnosť, aby tí najlepší išli k profesionálom, vysvetlil po schválení normy minister obrany Martin Glváč. Zároveň ubezpečil, že budú mechanizmy, aby sa na dobrovoľnú vojenskú prípravu nedostali ľudia so silne militantným správaním sa. Výcvik bude môcť postupne absolvovať viac ako 150 občanov ročne, avizoval zámer rezortu minister.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. januára 2016