Osobitný odvod pre obchodné reťazce bude skúmať ústavný súd, podnet podali opozičné strany

391872_gettyimages 837282830 1 676x451.jpg

BRATISLAVA 9. januára (WebNoviny.sk) – Skupina opozičných poslancov z SaS, OĽaNO a Sme rodina v stredu podala návrh na preskúmanie ústavnosti zákona, ktorým sa zaviedol osobitný odvod pre obchodné reťazce. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je presvedčená, že vládna koalícia napriek mnohým upozorneniam presadila do oblasti predaja potravín diskriminačné a nejednoznačné pravidlá, ktoré narušujú hospodársku súťaž medzi podnikateľskými subjektmi a ochranu vlastníckych práv. Informovala o tom v stredu strana SaS v tlačovej správe.

Absurdný zákon

„Nelegitímne a neodôvodniteľné pohnútky koaličných poslancov na schválenie tohto zákona neboli dostatočne zdôvodnené. Rovnako nelegitímne sú aj ciele, ktoré ním sledujú,“ uviedla podpredsedníčka SaS a predsedníčka hospodárskeho výboru NR SR Jana Kiššová.

Tí, ktorí tento absurdný zákon vymysleli, ako aj tí, ktorí ho následne schválili, si podľa Kiššovej nedali ani toľko námahy, aby detailne a jednoznačne uzákonili pravidlá, podľa ktorých budú štátne orgány výnos z osobitného odvodu využívať na podporu domácej výroby potravín a poľnohospodárskych surovín. Zákon navyše zdraží potraviny.

„Vidina netransparentného prerozdeľovania peňazí zavážila natoľko, že SNS nehľadí na slovenských občanov a týmto zákonom im historicky najviac zdražuje potraviny,“ povedal poslanec NR SR za SaS Radoslav Pavelka.

Rozpory s atribútmi právneho štátu

Výsledkom týchto legislatívnych chýb je podľa tímlíderky SaS pre pôdohospodárstvo Jarmily Halgašovej norma, ktorá sa vo verejnosti oprávnene považuje za daň na potraviny a ktorá v niekoľkých bodoch porušuje nielen Ústavu Slovenskej republiky, ale aj európske právo.

„Konkrétne, že je v rozpore s atribútmi právneho štátu,“ doplnila Halgašová. SaS preto očakáva, že Ústavný súd SR vyhovie požiadavke opozičných politikov a pozastaví účinnosť zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce do času, kým o jeho ústavnosti, respektíve neústavnosti, meritórne rozhodne.

Liberáli taktiež očakávajú od Európskej komisie, že v krátkom čase prijme patričné opatrenia, ktorými zabráni uplatňovaniu tohto zákona na Slovensku. Rovnako, ako to už urobila v prípade Maďarska a Poľska.

Viac k témam: OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, osobitný odvod pre obchodné reťazce, SaS Sloboda a Solidarita, Sme Rodina Boris Kollár
Zdroj: Webnoviny.sk – Osobitný odvod pre obchodné reťazce bude skúmať ústavný súd, podnet podali opozičné strany © SITA Všetky práva vyhradené.

9. januára 2019