Oslabovanie Sýrie je kontraproduktívne, vyhlásil Rúhání

Iránsky prezident podrobil kritike Saudskú Arábiu, Katar a Turecko za to, že naliehajú na sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby odstúpil.Teherán 27. decembra (WebNoviny.sk) – Iránsky prezident Hasan Rúhání dnes povedal, že oslabovanie Sýrie je v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) kontraproduktívne.

„Nemôžeme oslabovať centrum moci v Sýrii a zároveň chcieť bojovať proti terorizmu,“ povedal podľa agentúry DPA Rúhání, ktorý dnes vystúpil na medzinárodnej konferencii v Teheráne.

Rúhání zároveň podrobil kritike Saudskú Arábiu, Katar a Turecko za to, že naliehajú na sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby odstúpil, pričom tieto sunnitské krajiny varoval, že útokmi na Asadov režim svoje vlastné pozície neposilnia.

Saudskú Arábiu podľa agentúry AP Rúhání obvinil, že bombardovaním pozícií šiitských povstalcov v Jemene a podporou militantov bojujúcich proti Asadovmu režimu šíri biedu a terorizmus.

„Všetci sme moslimovia, a preto by sme tým teroristom nemali dovoliť, aby bol islam na celom svete vnímaný ako náboženstvo násilia,“ povedal Rúhání, čím vyzval na jednotu moslimov v boji proti extrémistom z organizácie Islamský štát (IS).

Irán a Rusko sú najväčšími spojencami sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Ich predstavitelia tvrdia, že o svojom a Asadovom osude by mal rozhodnúť sýrsky ľud, nie vonkajšie sily.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. decembra 2015