OĽaNO upozorňuje na plánovaný biznis v rezorte dopravy

Dôvody Veroniky Remišovej, prečo nebola spoločnosť vybratá transparentne, vyznievajú podľa Národnej diaľničnej spoločnosti smiešne.
BRATISLAVA 15. augusta (WebNoviny.sk) – Opozícia sa obáva plánovaného biznisu ministerstva dopravy. Ako povedala na pondelňajšej tlačovej besede poslankyňa NR SR za OĽaNO Veronika Remišová, Národná diaľničná spoločnosť (NDS) sa chystá „podarovať“ firme Process Management 2,6 milióna eur s daňou z pridanej hodnoty (DPH) za poradenstvo pri zavádzaní európskej elektronickej mýtnej služby.

Remišová upozornila, že firma bola vybraná bez verejného obstarávania. Zároveň pripomenula, že spoločnosť Process Management riadila aj verejné obstarávanie v prípade predraženej kompy a bola zapojená aj do zavádzania elektronického mýta.

Národná diaľničná spoločnosť ako dôvody na výber firmy uvádza časovú tieseň i nutnosť zabezpečiť kontinuitu. Remišovej dôvody, prečo nebola spoločnosť vybratá transparentne, vyznievajú podľa NDS smiešne. „Neriešenie tejto služby v krátkom čase môže znamenať komplikácie. Spoločnosť disponuje unikátnym know-how, ktoré je nevyhnutne potrebné,“ uvádza NDS v stanovisku. Podľa nej z technických dôvodov nevie žiadna iná firma poskytnúť požadované služby.

Poslanec NR SR Gábor Grendel z OĽaNO sa pýta, ako NDS zistila, že žiadna iná firma nie je schopná poskytnúť výhodnejšiu ponuku štátu a oveľa lacnejšie.

Process Management sa údajne podieľal na rokovaniach Slovenska s Európskou komisiou. „Prečo externý poradca rokuje s EÚ, keď rokovania by mali byť výlučne v kompetencii daného rezortu? Je správne, aby sa títo ľudia podieľali na poradenstve pre štát?“ pýta sa Remišová. Poslanci z OĽaNO pre výber firmy podávajú podnet na Úrad pre verejné obstarávanie aj na Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. augusta 2016