Odsúdený expolicajt Vorobjov sa v júli postaví pred súd, obvinený je z prijímania úplatku

360233_zj5a9168 676x451.jpg

17.6.2024 (SITA.sk) – Odsúdený bývalý policajný funkcionár Pavol Vorobjov sa má 17. júla postaviť pred súd vo veci trestného činu prijímania úplatku. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní Špecializovaného trestného súdu.

Proces v tejto veci mal pôvodne začať už v apríli, súd však pojednávanie zrušil z dôvodu zmien v Trestnom poriadku. Súd má totiž momentálne na základe vládnou koalíciou schválených zmien viac dôvodov na odmietnutie obžaloby a musí sa s nimi vysporiadať. Obžalovaný má následne právo proti rozhodnutiu podať sťažnosť na Najvyšší súd SR.

Konanie vo veci prepadnutia majetku

V prípade bývalého policajta Pavla Vorobjova naposledy v novembri 2023 sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici rozhodol o povolení obnovy konania vo veci prepadnutia majetku. Podľa sudcu rozhodnutie o prepadnutí majetku nadobudlo právoplatnosť, ale nebolo vykonané, preto konanie v časti prepadnutia obnovil.

Prokurátor bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry podal voči rozhodnutiu sťažnosť. Rozhodovanie sa týkalo hlavne nálezu Ústavného súdu SR, podľa ktorého povinnosť súdov vymerať za niektoré skutky aj trest prepadnutia majetku odporuje princípu primeranosti trestov.

Konkurzné konanie

V rámci majetku odsúdeného expolicajta išlo o dve nehnuteľnosti – rodinný dom a záhradný domček v okrese Nitra, ktoré v rámci prepadnutia majetku riešila správkyňa konkurznej podstaty. Rozsudkom súd určil, že majetok po zániku bezpodielového vlastníctva manželov prevzala manželka s tým, že mala zaplatiť viac ako 83-tisíc eur správcovi konkurznej podstaty.

Konkurzné konanie ale nie je právoplatne ukončené, lebo lehoty na zaplatenie plynú a platba nie je zatiaľ zrealizovaná. Vorobjov uviedol, že podľa neho trest prepadnutia majetku vykonaný nie je. Majetok podľa neho nadobudli s manželkou pomocou úveru a predtým, ako páchal trestnú činnosť.

Podmienečné prepustenie

Odsúdeného bývalého príslušníka Národnej kriminálnej agentúry Pavla Vorobjova prepustili podmienečne na slobodu v apríli 2023. Sudca ŠTS na pracovisku v Banskej Bystrici predtým v máji 2022 schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom vtedajšieho ÚŠP a Vorobjovom.

Súd uznal expolicajta za vinného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.

Uložil mu úhrnný trest odňatia slobody na dva roky do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, trest prepadnutia majetku a trest zákazu činnosti v orgánoch verejnej moci vo výmere sedem rokov.

Pavol Vorobjov pôsobil v minulosti ako šéf finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Figuroval napríklad v kauze nezákonných lustrácií.

Viac k témam: bývalý policajt, Prepadnutie majetku, prijímanie úplatku, Prokurátor, Trestný poriadok
Zdroj: SITA.sk – Odsúdený expolicajt Vorobjov sa v júli postaví pred súd, obvinený je z prijímania úplatku © SITA Všetky práva vyhradené.

17. júna 2024