Odborári z AIOS volajú po podpore štátu pre kľúčových zamestnávateľov aj po skončení núdzového stavu

414014_jaguar 1 676x488.jpg

14.5.2020 (Webnoviny.sk) – Moderné odbory AIOS vyzývajú na diskusiu o miere a schopnosti štátu podporovať kľúčových zamestnávateľov na Slovensku aj po skončení núdzového stavu. Diskusia je podľa zástupcov zamestnancov dôležitá najme v oblasti priemyselnej produkcie.

„Podľa nás je nevyhnutné byť pripravený a rátať s pokračujúcimi otrasmi na trhoch. Špeciálne v prípade Slovenska, ktorého národné hospodárstvo je vysoko závislé od exportu,“ konštatujú odbory s tým, že ich kľúčovou prioritou je udržanie pracovných miest zamestnancov a ochrana existujúcej úrovne pracovných a mzdových podmienok.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V súčasnosti pritom Moderné odbory AIOS neevidujú hromadné prepúšťania. „Trendy a rýchlosti zmien sú však aktuálne ťažko predvídateľné, žijeme skutočne turbulentnú dobu, ktorej sa snažíme v spolupráci so zamestnávateľmi prispôsobiť tak, aby dopady na zamestnancov boli čo najmenšie. Preto je momentálne náročné predpokladať, aký dopad bude mať koronakríza na firmy, ktoré sú previazané na dodávateľsko-odberateľské reťazce v rámci Európy aj celého sveta,“ upozorňujú.

Podľa odborov je odvážne očakávať, že hneď po skončení núdzového stavu sa všetky firmy ocitnú v normálnom režime. „Nevieme predvídať, ako sa vyvinie situácia po skončení núdzového stavu, keď mnohé zo spoločností nebudú mať svoje kapacity vyťažené na požadovanej úrovni. V tomto prípade bude závisieť zachovanie súčasného pracovnoprávneho štandardu od ochoty zamestnávateľov a odborových organizácií hľadať potrebné riešenia,“ uviedol viceprezident odborového zväzu Moderné odbory AIOS Peter Mrázik.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, Základná organizácia OZ Moderné odbory AIOS Jaguar Land Rover Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Odborári z AIOS volajú po podpore štátu pre kľúčových zamestnávateľov aj po skončení núdzového stavu © SITA Všetky práva vyhradené.

14. mája 2020