Odborári Volkswagenu sa chystajú na kolektívne vyjednávanie

Okrem návrhu na zvýšenie tarifných tried o 16 %, odborári trvajú aj na zjednotení dovolenkového príspevku s vianočným a navrhujú zvýšenie rozpočtu osobného hodnotenia.
BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – Kolektívna zmluva zamestnancov bratislavského závodu Volkswagen Slovakia by v tomto roku mala zlepšiť podmienky pre zamestnancov. Myslí si to predseda Moderných odborov Volkswagen Zoroslav Smolinský, ktorý avizoval, že odborári do kolektívneho vyjednávania vstúpia s jedenástimi principiálnymi návrhmi.

Okrem návrhu na zvýšenie tarifných tried o 16 % odborári trvajú aj na zjednotení dovolenkového príspevku s vianočným a navrhujú zvýšenie rozpočtu osobného hodnotenia. Ďalej chcú presadiť navýšenie mzdového zvýhodnenia za prácu v zmenách, zvýšenie základnej výmery dovolenky, či predĺženie platenej prestávky a ďalšie body sociálneho programu, uviedol Smolinský.

Odborári by podľa neho privítali na kolektívnom vyjednávaní aj členov Základnej organizácie Odborového zväzu KOVO, z ktorej Smolinský s väčšinou odborárov automobilky vystúpili a založili nové Moderné odbory Volkswagen. „Faktom ale je, že menšinová odborová organizácia vo Volkswagene nemá právoplatne zvolené vedenie a teda legitimitu s mandátom na zastupovanie svojich členov pri vyjednávaniach,“ skonštatoval Smolinský.

Zároveň dodal, že vzhľadom k prebiehajúcim súdnym sporom s ZO OZ KOVO môže účasť iných zástupcov rokovaní tejto odborovej organizácie, napríklad likvidátorov, narušiť právnu istotu výsledkov kolektívneho vyjednávania.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. januára 2017