Od roku 2010 išlo za týranie zvierat na Slovensku do väzenia len šesť ľudí

385554_thinkstockphotos 523040594 676x451.jpg

BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Za týranie zvierat išlo na Slovensku od roku 2010 do väzenia len šesť ľudí. V roku 2017 bolo za týranie zvierat odsúdených deväť ľudí, z toho siedmi podmienečne a dvaja skončili s trestom povinných verejnoprospešných prác.

Sme krajina tyranov zvierat

Za zanedbanie starostlivosti o zvieratá nebol odsúdený nikto. Informovala o tom organizácia Zvierací ombudsman s tým, že štatistiky za rok 2018 ešte nemá k dispozícii.

Ako však konštatovala zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová, tieto štatistiky sú v ostrom protiklade s realitou, ktorej čelia útulky a občianske združenia na pomoc zvieratám po celom Slovensku. „Sme krajina tyranov zvierat a pritom štatistiky hovoria o veľmi nízkom počte odsúdených,“ zdôraznila.

Ľudia nemajú strach z trestu

Polícia podľa Zvieracieho ombudsmana rieši ročne len 35 ohlásených trestných činov týrania zvierat. Stanová v tejto súvislosti pripomenula, že ochranári a dobrovoľníci z útulkov nemajú na trestnoprávnu rovinu problému kapacity ani odborné znalosti.

„V prvom rade sa starajú o to, aby tieto zvieratá prežili a sústredia sa na hľadanie nových domovov pre ne. Čas ani energiu podávať fundované trestné oznámenia, dožadovať sa odpovedí, dohliadať na to, či bola dodržaná zákonom stanovená lehota na vyjadrenie alebo podanie opravného prostriedku, jednoducho pri svojej práci nemajú,“ vysvetlila.

Aj preto podľa zvieracej ombudsmanky nedochádza k zmene, ľudia nemajú strach z trestu a nik podobné činy ani nenahlasuje.

Viac k témam: týranie zvierat, zvierací ombudsman
Zdroj: Webnoviny.sk – Od roku 2010 išlo za týranie zvierat na Slovensku do väzenia len šesť ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

26. februára 2019