Obyvatelia Banskej Bystrice dostali vianočný darček

V Banskej Bystrici opravili najkritickejšie úseky chodníkov a ciest, vymenili staré svietidlá, na cestách pribudli svetelné gombíky pre bezpečnosť chodcov a doplnili prístrešky autobusových zastávok.BANSKÁ BYSTRICA 24. decembra (WebNoviny.sk) – V Banskej Bystrici tento rok opravili deväť najkritickejších úsekov chodníkov a ciest. Okrem toho bolo vymenených 635 starých energeticky najnáročnejších výbojkových svietidiel. Na cestách pribudli LED svetelné gombíky pre zvýšenú bezpečnosť chodcov a mesto dalo doplniť a opraviť aj prístrešky vybraných autobusových zastávok. V súčasnosti sú všetky práce dokončené. Magistrát tak splnil svoj sľub obyvateľom mesta, že všetky práce budú ukončené do vianočných sviatkov.

Na obnovu komunikácii použili rekordnú sumu

Opravy ciest a chodníkov z prostriedkov vládnej dotácie sa začali v októbri na banskobystrickom sídlisku Sásová. Na obnovu dlhodobo zanedbaných miestnych komunikácií použila samospráva počas roka rekordnú sumu 1, 25 milióna eur. Úseky chodníkov a vozoviek na uliciach Hornej, Komenského, Gaštanovej, Javorovej, Karpatskej, Magurskej, Rudohorskej, Sitnianskej a Mládežníckej boli vyhodnotené ako najkritickejšie a v súčasnosti sú dokončené. Okrem týchto úsekov dala samospráva opraviť aj nevyhovujúcu cestu k Rooseveltovej nemocnici, ktorú mierne rozšírili. Vďaka tomuto kroku sa zlepšila možnosť parkovania v okolí nemocnice.

V rámci projektu „Výmena energeticky najnáročnejších svietidiel verejného osvetlenia v meste Banská Bystrica“ bolo vymenených 635 starých výbojkových svietidiel. Nahradili ich nové svietidlá s LED technológiou. Financované boli z nenávratného príspevku takmer 500-tisíc eur, ktorý získala samospráva z Európskej únie. Výmena prinesie mestu úsporu v spotrebe elektrickej energie približne 46 percent doterajšej spotreby starých svietidiel, čo bude predstavovať takmer 26-tisíc eur ročne. Svietidlá boli vymenené na ulici Internátnej, Tulskej, Moskovskej, potom Na Karlove, Zvolenskej ceste, Štadlerovom a Štefánikovom nábreží a na Stavebnej ulici.

Mesto testuje svetelné gombíky na piatich uvedených úsekoch

Na úsekoch Kukučínova, Ulica 29. augusta, Mládežnícka, Okružná smerom na Kyjevské námestie a na križovatke ulíc Martina Rázusa a Terézie Vansovej boli nainštalované dopravné zariadenia – LED svetelné gombíky za 965 eur. Ich cieľom je upozorňovať vodičov v dostatočnej vzdialenosti na to, že sa blížia k priechodu pre chodcov. Gombíky sú pripevnené k obrubníku a zdrojom svetla je slnečná energia.

Na rozdiel od svetelných gombíkov zabudovaných do vozovky, gombíky na obrubníkoch neblikajú, ale svietia. V súčasnosti mesto testuje svetelné gombíky na piatich uvedených úsekoch. V prípade, že sa osvedčia, budú nainštalované vo väčšom množstve. Samospráva plánuje nainštalovať svetelné gombíky aj do vozovky pred priechody pre chodcov, ktoré budú blikať a upozorňovať na priechod z väčšej vzdialenosti.

Na základe požiadavky mesta obnovila spoločnosť euroAWK tento rok osem prístreškov autobusových zastávok, vrátane dvojitého prístrešku na Sládkovičovej ulici. Mesto Banská Bystrica a spoločnosť euroAWK spolupracujú už desať rokov. Doteraz bolo umiestnených 108 prístreškov na zastávkach MHD. Tento rok bola podpísaná zmluva na ďalšiu desaťročnú spoluprácu. V roku 2016 má euroAWK v pláne obnoviť ešte dva prístrešky.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. decembra 2015