Niektoré miesta v Česku zažili prvý tropický deň tohto roka

Už začiatkom tohto týždňa by sa malo v Čechách prudko ochladiť. V pondelok popoludní zasiahnu Čechy a Vysočinu silné búrky, ojedinele sprevádzané prívalovými dažďami, krúpami a nárazovým vetrom.PRAHA/PLZEŇ 23. mája (WebNoviny.sk) – Na niektorých miestach v Čechách zažili ľudia v nedeľu prvý tohtoročný tropický deň. Meteorológovia zaznamenali teploty nad 30 stupňov Celzia na šiestich staniciach, informoval spravodajský server českej televízie ČT24. Najvyššiu teplotu, 31,5 stupňov Celzia, namerali v obci Řež u Prahy.

Za tropický deň meteorológovia označujú taký, kedy najvyššia denná teplota prekročí 30 stupňov Celzia. V nedeľu sa tropické horúčavy vyskytli najmä v západných a stredných Čechách, okrem Řeže napr. v Plzni-Bolevci, kde namerali 31,4 stupňa Celzia.

Napriek vysokým teplotám ale teplotné rekordy z minulých rokov padli podľa ČHMÚ iba na menej ako desiatke staníc. Výraznejšie oteplenie oproti normálu zasiahlo Čechy napríklad začiatkom apríla, kedy ortuť vystúpila nad 27 stupňov a rekordy boli prekonané na takmer všetkých 142 staniciach.

Už začiatkom tohto týždňa by sa malo v Čechách prudko ochladiť. V pondelok popoludní zasiahnu Čechy a Vysočinu silné búrky, ojedinele sprevádzané prívalovými dažďami, krúpami a nárazovým vetrom. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varovanie, že voda môže zaplaviť nižšie položené miesta.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. mája 2016