Nevyužitie 80 miliónov eur z eurofondov je škandál, tvrdí Remišová a Pellegrinimu adresovala výzvu

378309_veronika remisova 676x451.jpg

BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Predsedníčka poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Veronika Remišová považuje za škandál, že Slovensko príde pri čerpaní peňazí Európskej únie v súčasnom programovom období 2014 až 2020 minimálne o ďalších 80 mil. eur v Operačnom programe Výskum a inovácie.

Historicky najvyššia strata

Tieto finančné prostriedky bolo potrebné vyčerpať do konca minulého roka. Uvedený operačný program už rok predtým nevyužil takmer 27 mil. eur. Remišová zároveň hovorí o neschopnosti nominantov SNS na ministerstve školstva a vyzýva premiéra Petra Pellegriniho, aby vyvodil zodpovednosť.

„Už od decembra minulého roka upozorňujeme, že Slovensku hrozí historicky najvyššia strata v eurofondoch, predovšetkým v operačnom programe, ktorý má na starosti ministerka školstva Martina Lubyová,“ informovala v utorok Remišová.

„Prvým problémom bola neschopnosť ministerstva vypísať riadne výzvy, a teda peniaze nemá kto využiť. Druhý problém je, že veľkú časť z doteraz rozdelených peňazí dalo ministerstvo samo sebe, keď projekty za 85 miliónov eur pridelilo svojej podriadenej organizácii Centrum vedecko-technických informácií,“ upozornila Remišová.

Obrovské zdroje sa nesmú strácať

Za posledné dva roky príde Slovensko v spomínanom operačnom programe spolu o viac ako 100 miliónov eur, ktoré boli určené pre univerzity, vedcov a výskumné inštitúcie.

„Nemôžeme predsa dopustiť, aby sa obrovské zdroje, ktoré majú Slovensku pomôcť, takto strácali. Vyzývame preto premiéra, aby urobil poriadok na ministerstve školstva, pretože neschopnosť nominantov SNS v tak dôležitej oblasti, ako je vzdelávanie a výskum, ničí budúcnosť a prosperitu Slovenska,“ vyzvala premiéra Pellegriniho Remišová.

To, že Slovensko príde v Operačnom programe Výskum a inovácie za minulý rok zhruba o 80 mil. eur, nedávno potvrdil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Problém ministerstva školstva

Celkovo môže byť zo zdrojov EÚ ku koncu vlaňajška ohrozených predbežne viac ako sto miliónov eur. O definitívnej sume rozhodne Európska komisia podľa očakávania do konca marca.

„Môžeme hovoriť zhruba o niečom, čo môže byť, lebo stále prebiehajú rokovania aj kontrola čerpania finančných prostriedkov aj dôvodov, prečo neboli čerpané. O čom môžeme otvorene hovoriť, je problém ministerstva školstva a Operačného programu Výskum a inovácie, ktorý bol koncom roka 2017 pozastavený v štyroch výzvach v objeme 600 miliónov eur,“ povedal vicepremiér Raši. Bolo to v čase zmeny na čele ministerstva školstva.

„Ministerstvo školstva pripravilo kompletne novú dokumentáciu, hodnotenie a všetky procesy. Táto zmena bola schválená Európskou komisiou a môžu výzvy robiť nanovo, ale faktom je, že v tomto operačnom programe určite bude dekomitment (zrušenie viazanosti) približne 80 miliónov eur,“ potvrdil Raši.

Viac k témam: OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Nevyužitie 80 miliónov eur z eurofondov je škandál, tvrdí Remišová a Pellegrinimu adresovala výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

26. februára 2019