Nesrovnal obstarávanie na verejné osvetlenie v meste nezruší, hoci poslanci jeho veto prelomili

350274_img_7772 640x420.jpg

BRATISLAVA 24. augusta (WebNoviny.sk) – Primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal verejné obstarávanie na verejné osvetlenie v meste nezruší aj napriek tomu, že ho o to opäť požiadali mestskí poslanci.

Zastupiteľstvo na štvrtkovom mimoriadnom rokovaní prelomilo veto primátora, za potvrdenie zrušenia obstarávania bolo 29 poslancov, čo sú potrebné tri pätiny. Ako pred hlasovaním poslancov novinárom povedal Nesrovnal, verejné obstarávanie bude pokračovať aj vtedy, ak poslanci jeho veto prelomia.

S návrhom na zvolanie mimoriadneho rokovania prišiel koncom júla bratislavský mestský poslanec Ján Budaj, docieliť ním chcel zrušenie verejného obstarávania na zabezpečenie verejného osvetlenia v meste. Ako v diskusii spomenul, obstarávanie je zle vyhlásené aj zle pripravené.

Obstarávanie nie je odborné

Poslankyňa Dana Čahojová zas pripomenula, že obstarávanie je na škodu mestu i zastupiteľstvu, nie je odborné a ani transparentné.

Pripojil sa aj starosta Petržalky a zároveň mestský poslanec Vladimír Bajan, podľa neho táto súťaž nedopadne dobre a nekonečné predlžovanie ponuk je dôkazom toho, že v obstarávaní niečo nie je v poriadku. Primátor na to reagoval, že obstarávanie môže mesto zrušiť len pre závažné dôvody, čo uznesenie zastupiteľstva nie je.

Verejné obstarávanie na zabezpečenie verejného osvetlenia v hlavnom meste SR Bratislave vyhlásili koncom mája. Suma zákazky na nové osvetlenie je 143 697 471 eur bez DPH a bratislavský magistrát chce s víťaznou firmou uzavrieť zmluvu na 20 rokov. Súčasťou verejného obstarávania je okrem zabezpečovania svietenia aj rekonštrukcia a modernizácia prostriedkov verejného osvetlenia.

Porušenie zákona

Záujemcovia o zabezpečenie osvetlenia v Bratislave môžu predkladať ponuky do 10. októbra, otvárať ich budú 21. októbra, lehoty už druhýkrát posunuli. Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Jedno mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva už počas tohto leta bolo, poslanci uznesením žiadali, aby obstarávanie na zabezpečenie verejného osvetlenia v meste primátor zrušil. Dôvodom bolo, že vo viacerých bodoch je pochybnosť, či nebol porušený zákon o verejnom obstarávaní. Primátor však uznesenie nepodpísal.

Koncom minulého roka sa skončila dvadsaťročná zmluva na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia, ktorú malo mesto uzatvorenú so spoločnosťou Siemens.

Až do výberu nového dodávateľa komplexných služieb verejného osvetlenia v hlavnom meste prevádzku osvetlenia naďalej zabezpečuje spoločnosť Siemens na základe Zmluvy o úrovni poskytovania služieb. Tú mesto so spoločnosťou uzavrelo na dvanásť mesiacov s možnosťou opcie na ďalších dvanásť mesiacov.

Hlavné mesto SR Bratislava vlastní sústavu verejného osvetlenia so 47 664 svetelnými bodmi. Osvetlenie v Bratislave stojí hlavné mesto približne šesť miliónov eur ročne.

 

Viac k témam: Bratislava, Ivo Nesrovnal, verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Nesrovnal obstarávanie na verejné osvetlenie v meste nezruší, hoci poslanci jeho veto prelomili © SITA Všetky práva vyhradené.

24. augusta 2017