Nepomohol ani lobing Zemana, Sáblíková sa v Riu nepredstaví

Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne nepovolil štart Martiny Sáblíkovej na olympiáde v Riu de Janeiro.RIO DE JANEIRO 9. augusta (WebNoviny.sk) – Česká trojnásobná olympijská víťazka v rýchlokorčuľovaní Martina Sáblíková sa definitívne nepredstaví v cyklistickej časovke na OH 2016 v Riu de Janeiro.

Národný zväz zrejme pracoval s mylným výkladom pravidiel

V utorok o tom rozhodol Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne tesne pred uzávierkou prihlášok do pretekov. Za 29-ročnú rodáčku z Nového Mesta na Morave loboval priamo v Brazílii aj český prezident Miloš Zeman. „V tejto chvíli vo mne samozrejme prevažuje obrovské sklamanie,“ uviedla Sáblíková na webe národného olympijského výboru (ČOV).

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – piaty deň

Spočiatku sa zdalo, že česká obojživelníčka mala po 9. mieste v časovke na vlaňajších cyklistických MS v Richmonde účasť v Riu vo vrecku, ale po zverejnení zoznamu kvalifikovaných krajín vysvitlo, že Česko nezískalo žiadne miesto. Národný zväz zrejme pracoval s mylným výkladom pravidiel. Sáblíkovej časovka nestačila, ešte potrebovala splniť limit v pretekoch s hromadným štartom. Napriek tomu odcestovala do Ria a čakala na definitívny verdikt.

Cyklistické kvalifikačné pravidlá sú nesmierne zložité a sú v nich diery

Právnik Jan Šťovíček chcel Sáblíkovú pretlačiť na miesto Rusky Oľgy Zabelinskej, ale tej CAS napokon priznal právo štartu. „Musím Martinu nesmierne oceniť. Je vidieť, prečo je trojnásobnou olympijskou víťazkou a prečo podáva také vynikajúce výkony v rýchlokorčuľovaní i cyklistike. Nevzdala sa, predrala sa cez mnoho nepríjemností a rozhodla sa bojovať do posledných síl, hoci bola vo veľmi ťažkej situácii. Všetkým ukazuje, že ým je nádej, má zmysel bojovať v športe i živote. Bez ohľadu na to, že v tomto prípade neskončil boj víťazstvom,“ vyhlásil predseda ČOV Jiří Kejval.

„Cyklistické kvalifikačné pravidlá sú nesmierne zložité a sú v nich diery. Niektoré idú zmyslom proti sebe. Naviac je dôležité pozerať sa na ne tým spôsobom, že ich účelom nie je vyradiť čo najviac ľudí, ale umožniť, aby sa stretli tí najlepší. V tomto prípade UCI neumožnila štartovať pre byrokratické obštrukcie niekomu, kto sa výkonom objektívne kvalifikoval,“ vyhlásil Martin Maisner, člen legislatívy rady ČOV. Informácie sú z webu iDNES.cz.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. augusta 2016