Nemocnice vnímajú požiadavky sestier ako neetické

Asociácia nemocníc nesúhlasí s tým, aby sestry, ktoré podali výpoveď, mali po spätnom prijatí vyššie platy ako tie, ktoré ostali v nemocniciach.BRATISLAVA 8. februára (WebNoviny.sk) – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nesúhlasí s požiadavkami Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA), za ktorých sa chcú sestry vrátiť do nemocníc.

Ako uviedla ANS v pondelok v stanovisku, považuje ich za neetické a právne irelevantné. Konkrétne sa asociácii nepozdáva to, aby sestry, ktoré podali výpoveď z nemocníc a podľa ANS opustili pacienta, mali po spätnom prijatí vyššie platy ako tie, ktoré ostali v nemocniciach. ANS tiež nesúhlasí, aby nové sestry, ktoré prijali nemocnice, boli teraz prepustené.

Odporúčame:

Väčšina Slovákov viní za zlý stav zdravotníctva všetky vlády

Sestry sa chcú vrátiť do nemocníc, toto je ich podmienka

Najlepší program v zdravotníctve má podľa HPI Most-Híd a SaS

Odbory žiadajú premiéra Fica, aby prijal zdravotné sestry

Sestry môžu s nemocnicami rokovať o individuálnych zmluvách

Fico odmietol kompromisný návrh sestier, prijali jeho ponuku

Opozícia chce prebrať kauzy, má podpisy na zvolanie schôdze

Sestry a pôrodné asistentky prijali v piatok návrh premiéra SR Roberta Fica, aby sa všetky sestry vo výpovediach vrátili naspäť na svoje pôvodné pracovné miesta.

Zároveň ale žiadajú od predsedu vlády garanciu pre všetky sestry a pôrodné asistentky, ktoré k 5. februáru zostali vo výpovediach, pracovnú zmluvu na dobu neurčitú s uvedením miesta pracoviska na pôvodnom oddelení, kde sestra pracovala. Koeficient mzdy by mal byť 0,96 – až 1,16-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa vzdelania sestier s tým, že ostatné ustanovenia a mzdové náležitosti ostanú zachované.

Jednou zo zásadných požiadaviek, o ktorej chcú sestry rokovať, je dodržiavanie personálnych normatívov vo všetkých nemocniciach. „Iba tak sa dokáže zabezpečiť adekvátna starostlivosť pre pacientov. Pacient je pre nás na prvom mieste,“ poznamenala šéfka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká.

Kauza „masér“:

Ďalší škandál: VšZP platí masérovi ročný plat 250 sestier

Masér Kostka má denný zisk 5000 eur, tvrdí Beblavý

Fico sa od kliniky Kostka dištancuje, špeciálny kód odobrali

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. februára 2016