Nemocnice neposlúchli Fica, sestry žiadajú o pomoc Kisku

V aktuálnej situácii sestier a pôrodných asistentiek by mohol prezident Andrej Kiska podľa komory a odborov pôsobiť ako mediátor.BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) – Sestry a pôrodné asistentky žiadajú o pomoc prezidenta Andreja Kisku. Ako uviedla v utorok na brífingu predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká, prezident by mal autoritou svojho úradu prispieť k riešeniu situácie a pôsobiť ako mediátor.

„Sestry nikto nikdy tak nesklamal ako Robert Fico. Robert Fico nám oznámil v piatok, že sa môžeme vrátiť do nemocníc, na to sme reagovali ešte v ten deň, že jeho ponuku prijímame. V prvý pracovný deň, teda v pondelok, sme išli rokovať spoločne ako sestry s riaditeľmi do nemocníc. Tam riaditelia jasne povedali, že so sestrami už nerátajú,“ povedala Kavecká pred stretnutím s prezidentom. Zároveň dodala, že sestry sa vrátia iba jednotne.

Kauza „masér“:

Ďalší škandál: VšZP platí masérovi ročný plat 250 sestier

Masér Kostka má denný zisk 5000 eur, tvrdí Beblavý

Fico sa od kliniky Kostka dištancuje, špeciálny kód odobrali

Podľa Kaveckej riaditelia nemocníc neposlúchli predsedu vlády a konajú na vlastnú päsť. „Zachytili sme informácie zo žilinskej nemocnice, že sa sestry vracajú. Sú to iba tie sestry, ktoré sa vracali v piatok, nie je to ani o jednu sestru naviac,“ poznamenala Kavecká. V Žiline zostáva približne 135 sestier nezamestnaných, v Prešove je to 304 a v Trnave 56.

Podľa šéfky odborového združenia je tu snaha rozdeliť sestry a zbaviť sa tých, ktoré poukazovali na problémy v nemocniciach, ako vyhlásila, doslova ide o zlikvidovanie sesterských odborov. „Je to nedôstojné od ľavicového premiéra, keď sa na niečo takéto dal. Je to nedôstojné od premiéra, ktorého politický subjekt má podpísanú zmluvu a dlhodobo nadštandardné vzťahy s Konfederáciou odborových zväzov,“ povedala Kavecká.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová opäť upozornila, že sestry, ktoré zamestnali jednotlivé nemocnice, neboli v systéme viac ako štyri roky. „My sme preverovali každú z týchto sestier a znova opakujem, tieto sestry neboli v systéme šesť rokov, aj desať, a tieto sestry nemôžu pracovať samostatne a nemajú špecializáciu,“ vysvetlila.

Lazorová tiež predpokladá, že keďže prezident Kiska dvakrát nepodpísal novelu zákona upravujúcu platy zdravotníckych pracovníkov, asi sa s ním nestotožňuje. „Aj preto sme sa rozhodli, že požiadame o stretnutie pána prezidenta a budeme sa snažiť získať jeho podporu na to, aby sestry vo svojom boji ďalej mohli pokračovať a boli úspešné,“ uzavrela Lazorová.

Odporúčame:

Nemocnica v Žiline obnovuje plánované operácie

Nemocnice vnímajú požiadavky sestier ako neetické

Väčšina Slovákov viní za zlý stav zdravotníctva všetky vlády

Sestry sa chcú vrátiť do nemocníc, toto je ich podmienka

Najlepší program v zdravotníctve má podľa HPI Most-Híd a SaS

Fico odmietol kompromisný návrh sestier, prijali jeho ponuku

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. februára 2016