Hromadné prepadávanie mužmi pochádzajúcimi zjavne z cudziny vyvolalo v Nemecku pobúrenie v období, keď je táto krajina vystavená nebývalej imigrácii.Kolín nad Rýnom 7. januára (WebNoviny.sk) – Nemecká polícia v súčasnosti eviduje 16 podozrivých z podielu na hromadnom prepadávaní žien počas silvestrovskej noci v Kolíne nad Rýnom, vo väčšine prípadov však zatiaľ nepozná ich meno a vychádza iba z podoby rozpoznateľnej z fotografií a videozáznamov. Informoval o tom dnes policajný hovorca, ktorého cituje agentúra DPA.
„Preverujeme teraz, či sú naozaj spojení s týmito činmi,“ povedal nemenovaný hovorca. Počet podaných trestných oznámení v súvislosti s prepadávaním počas silvestrovských osláv medzičasom stúpol na 121. V okolí kolínskej hlavnej železničnej stanice sa počas vítania nového roka zhromaždila približne tisícka mužov, spomedzi ktorých sa vyčlenili menšie skupiny výtržníkov zameriavajúcich sa prevažne na ženy. Tie sa údajne ocitali v obkľúčení, kde ich sexuálne obťažovali a okrádali. Samotné obete i svedkovia vypovedali, že páchatelia boli prevažne severoafrického alebo arabského výzoru.
Polícia už podľa DPA zatkla viacerých podozrivých severoafrického pôvodu, a to aj mimo Kolína nad Rýnom, pričom išlo väčšinou o prípady krádeží. Z vyšetrovania však vyplynulo, že títo muži mohli mať podiel aj na prepadávaní pri kolínskej hlavnej stanici. Dvaja podozriví, ktorých zatkli 2. januára priamo v Kolíne nad Rýnom, zostávajú vo vyšetrovacej väzbe. Približne tri štvrtiny obetí týchto prepadnutí, ktoré sa prihlásili polícii, sa sťažovali na sexuálne obťažovanie, k okradnutiu došlo údajne v najmenej 50 prípadoch. Dve spomedzi známych obetí nahlásili polícii znásilnenie.
Hromadné prepadávanie mužmi pochádzajúcimi zjavne z cudziny vyvolalo v Nemecku pobúrenie v období, keď je táto krajina vystavená nebývalej imigrácii, podľa kolínskej starostky Henriette Rekerovej však nič nenasvedčuje tomu, že by boli páchateľmi utečenci. Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas dnes napriek tomu varoval žiadateľov o azyl, že v prípade účasti na hromadnom prepadávaní môžu očakávať vyhostenie.
Podľa stredajšieho vyhlásenia nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maziera, ktoré cituje agentúra AP, musí rátať s deportáciou „ktokoľvek, kto (v Nemecku) spácha závažný zločin. „Ak sa ukáže, že páchateľmi boli utečenci, tak potom nemajú právo byť našimi hosťami,“ cituje AP podobné vyjadrenie šéfa Kresťanskosociálnej únie Bavorska Andreasa Scheuera pre denník Bild.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
7. januára 2016