Napriek medzinárodným sankciám ruská ekonomika rastie, vyhlásil na ekonomickom fóre v Petrohrade Putin

527082_russia_putin_44067 676x451.jpg

7.6.2024 (SITA.sk) – Ruská ekonomika podľa vodcu Vladimira Putina rastie napriek ťažkým medzinárodným sankciám. Krajina podľa jeho slov rozšírila ekonomické väzby so štátmi v Afrike, na Blízkom východe a v Ázii.

Prezidentom Bolívie a Zimbabwe, ako aj lídrom z oblasti podnikania, na ekonomickom fóre v Petrohrade povedal, že Rusko „zostáva jedným z kľúčových účastníkov svetového obchodu“.

Ruský rast poháňa vojna

Hlavným motorom ruského ekonomického rastu sú boje na Ukrajine, ktoré sú pre Kremeľ rovnako dôležité ekonomicky aj politicky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rusi nachádzajú len niekoľko dovážaných základných výrobkov a väčšina svetových značiek zmizla alebo sa premenila na ruské ekvivalenty.

Pre ľudí sa veľa nezmenilo

Z ekonomického hľadiska sa však pre väčšinu ľudí veľa nezmenilo, pričom masívne štátne výdavky na vojenské vybavenie a vysoké platby dobrovoľným vojakom výrazne podporujú ekonomiku.

Spomenuté fórum Rusko už desaťročia využíva na prezentáciu rozvoja krajiny, hoci západní predstavitelia a investori sa tomuto zasadnutiu vyhýbajú, keďže sankcie prerušili veľkú časť ruského obchodu so západnou Európou, USA a ich spojencami.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku
Zdroj: SITA.sk – Napriek medzinárodným sankciám ruská ekonomika rastie, vyhlásil na ekonomickom fóre v Petrohrade Putin © SITA Všetky práva vyhradené.

7. júna 2024