Najvyšší súd Rumunska rozhodol, že rumunsko-americký homosexuálny pár má tie isté práva na pobyt

360700_thinkstockphotos 489251276 676x451.jpg

BUKUREŠŤ 18. júla (WebNoviny.sk) – Najvyšší súd Rumunska v stredu rozhodol, že rumunsko-americký homosexuálny pár má tie isté práva na pobyt ako iné manželské páry v Európskej únii. Nasledoval tak júnové rozhodnutie Súdneho dvora EÚ (ECJ) v Luxemburgu v prípade Rumuna Adriana Comana a jeho amerického manžela Claibourna Roberta Hamiltona.

Dvojica viedla šesťročný súdny spor za uznanie svojho zväzku a možnosť usadiť sa v Rumunsku. Pár sa zosobášil v roku 2010 v Bruseli. Rumunsko, ktoré homosexuálne zväzky neuznáva, argumentovalo, že Američan nemá právo na pobyt na základe uzavretia manželstva.

Odporúčame:
Poslanci v rámci Dúhového pochodu diskutovali o LGBT, rastie potreba legislatívnych zmien

Súd v Luxemburgu však rozhodol, že členské štáty EÚ „nemôžu brániť slobode pobytu“ občanov únie odmietnutím udelenia takéhoto povolenia manželskému partnerovi, pričom tento výraz označil za rodovo neutrálny. Štáty sa ale môžu slobodne rozhodnúť, či „povolia manželstvo medzi osobami rovnakého pohlavia, alebo nie“.

Sudca rumunského najvyššieho súdu Valer Dorneanu uviedol, že ich rozhodnutie sa netýka uznania manželstva osôb rovnakého pohlavia, ale slobody pohybu.

Viac k témam: homosexuálne manželstvá, práva LGBT ľudí
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd Rumunska rozhodol, že rumunsko-americký homosexuálny pár má tie isté práva na pobyt © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júla 2018