Najobľúbenejšie chodníky Tatier vedú k vysokohorským chatám

Spočítavali turistov v národnom parku, najpočetnejšie skupiny predstavovali Slováci, Česi a Poliaci.
POPRAD 14. augusta (WebNoviny.sk) – Návštevníci Tatranského národného parku (TANAP) najviac obľubujú turistické chodníky, ktoré vedú k vysokohorským chatám. Skonštatovala to Lenka Burdová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu, v rámci bilancovania výsledkov tohtoročného spočítavania turistov v národnom parku, ktoré sa konalo v utorok 9. augusta.

Odporúčame:

Najstarší tatranský hotel sa prebúdza, zažije symfonickú noc

Život spod hladiny Štrbského plesa môžete sledovať online

Najpočetnejšou skupinou boli Slováci, Česi a Poliaci

„Na značkovaných turistických chodníkoch vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku sa pohybovalo 22 839 turistov. Najpočetnejšou skupinou boli Slováci, Česi a Poliaci, nechýbali však ani Nemci, Angličania, Španieli, Taliani, Rusi a Maďari,“ uviedla. Do predtlačených riadkov hárkov papiera ich počet a národnosť zaznamenávali pracovníci Štátnych lesov TANAPu a dobrovoľníci z radov študentov.

Ako ďalej informovala Burdová, približne jedna tretina turistov sa do vysokohorského prostredia dostala lanovkou. „Služby pozemnej lanovky na Hrebienok využilo 3 040 turistov, pešo k vrcholovej stanici vyšlo 946 turistov. Lanovka na Skalnaté pleso vyviezla 3 140 turistov, pešo namáhavý výstup zvládlo 294 turistov. Sedačku na Solisko obsadilo spolu 1 524 turistov, pešo sa výstup odhodlalo zvládnuť len 179 turistov,“ vymenovala.

Na vrchole Rysov sa v deň spočítavania z oboch strán štátnej hranice zišlo 815 turistov a na vrchole Kriváňa bolo 402 turistov. „Na Popradské pleso prišlo z dvoch smerov 3 676 turistov, na Sliezsky dom z troch smerov 811 turistov, na Chatu pri Zelenom plese 688 turistov a na chatu Plesnivec z dvoch smerov 205 turistov,“ doplnila.

Obľúbeným cieľom turistov je aj Tichá dolina

Turistami zaplnená bola v daný deň aj Roháčska dolina na Zverovke, kde si krásy tatranskej prírody prišlo vychutnať vyše dvetisíc turistov. Obľúbeným cieľom turistov je podľa Burdovej aj Tichá dolina na Orave a tradične najmenej navštevovanou je Tichá dolina na Podbanskom. Do liptovských dolín prišlo v utorok len približne šesťsto turistov. Po turistickom chodníku v Prielome Dunajca v Pieninskom národnom parku prešlo v deň spočítania viac ako štyritisíc turistov, z toho približne 3 300 na bicykli, zvyšok pešo. V Pieninách sú najpočetnejšou skupinou turisti z Poľska.

Štátne lesy TANAPu evidujú návštevnosť v národnom parku od roku 1972. Dôvodom každoročného spočítavania turistov vo vysokohorskom prostredí je podľa Burdovej zisťovanie nielen zmien v počtoch návštevnosti, ale aj v zaťaženosti jednotlivých lokalít. Takto získané údaje využíva správca územia pri plánovaní údržby turistickej a informačnej siete a na zlepšenie služieb, ktoré Štátne lesy TANAPu v tomto chránenom území turistickej verejnosti poskytujú.

„Vlani bolo v deň spočítania vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku 18 572 turistov. Najvyšší počet návštevníkov vysokohorského prostredia za posledných desať rokov zaznamenali Štátne lesy TANAPu v roku 2014, v jeden deň prišlo do parku takmer 24 120 návštevníkov,“ doplnila Burdová.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. augusta 2016