Nahlesová: Nemecko by malo cudzincom obmedziť sociálne dávky

Nemecká ministerka práce Andrea Nahlesová sa vyjadrila, že sociálne dávky pre cudzincov z iných členských krajín Únie by mali byť obmedzené.Berlín 29. decembra (WebNoviny.sk) – Nemecko by malo podľa slov ministerky práce Andrey Nahlesovej obmedziť sociálne dávky pre cudzincov z iných členských krajín Európskej únie. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne médiá.

„Je tu jasná potreba na legislatívne opatrenia. Musíme ušetriť samosprávy od povinnosti neobmedzene pomáhať chudobným cudzincom z krajín EÚ,“ povedala Nahlesová pre denník Rheinische Post. Dodala, že migračná kríza nastolila viaceré nové úlohy, s ktorými sa teraz musia popasovať.

Nemecké spolkové krajiny plánujú v nadchádzajúcom roku 2016 vynaložiť približne 17 miliárd eur na to, aby sa vyrovnali s migračnou krízou, napísal dnes denník Die Welt.

Nemecké mestá, samosprávne obce a okresy musia vyplácať sociálne dávky, píše Reuters. Poberateľ sociálnych dávok v Nemecku, ktorý žije sám, dostáva približne 400 eur. V súlade s decembrovým rozhodnutím nemeckého súdu majú na sociálne dávky nárok aj prisťahovalci z krajín EÚ, ktorí v Nemecku žijú viac ako šesť mesiacov. Podľa Nahlesej je teraz potrebné počkať si na zdôvodnenie tohto rozhodnutia. Až potom bude možné začať pracovať na zákone, ktorý stanoví obmedzenia takýchto dávok.

Krajiny Európskej únie aktuálne môžu obmedziť sociálne dávky vyplácané ľuďom z iných členských krajín, ak v hostiteľskej krajine nepracovali najmenej jeden rok. Britský premiér David Cameron v rámci svojej snahy o reformu EÚ vo viacerých oblastiach navrhuje, aby migranti museli čakať štyri roky, kým sa budú môcť o niektoré sociálne dávky uchádzať. Nemecko nedávno naznačilo, že Britániu v snahách o reformy v únii podporí, dodal Reuters.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. decembra 2015