Na zozname sú kvalitní ľudia a je z čoho vyberať, tvrdí Gál o kandidátoch na ústavných sudcov

395216_gabor gal 676x451.jpg

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) je presvedčený, že poslanci dostali dostatočný počet uchádzačov o post ústavných sudcov, aby mohli vybrať schopných 18 kandidátov.

Uviedol to k voľbe ústavných sudcov v Národnej rade SR vo svojom oficiálnom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla jeho hovorkyňa Zuzana Drobová.

Počet kandidátov uzavreli

Podľa Gála vstupuje voľba sudcov Ústavného súdu SR do finálnej fázy. Minister ďalej verí, že sa poslanci postavia k hlasovaniu zodpovedne a vyberú dostatočný počet nových sudcov.

„Na zozname sú kvalitní ľudia, ktorí svojou doterajšou právnickou praxou aj morálnou integritou majú nespochybniteľný predpoklad na výkon tejto práce. Pevne verím, že poslanci sa postavia k voľbe zodpovedne, uvedomujúc si dôležitosť ich rozhodnutia. Je z čoho vyberať, nedopusťme to, aby ústavný súd zostal bez potrebného počtu sudcov,“ uviedol Gál.

„Ústavnoprávny výbor ako odporúčací orgán vo štvrtok uzavrel zoznam kandidátov na sudcov ústavného súdu. Prichádza finálna fáza, ktorá bude vyvrcholením niekoľkomesačnej snahy o transparentný a spravodlivý výber. Posledné obdobie pred voľbou ukázalo, aké podstatné boli zmeny, ktoré sa nášmu rezortu podarilo presadiť. Máloktorá voľba bola v minulosti tak diskutovaná ako verejnosťou, tak odborníkmi, ako práve súčasná voľba ústavných sudcov. Presne to bolo mojím cieľom,“ doplnil minister.

Právnická prax Roberta Fica

Parlamentný výbor riešil na viacero pokusov potrebnú 15-ročnú právnickú prax expremiéra Roberta Fica (Smer-SD). Ficovu kandidatúru napokon poslanci posunuli do pléna.

Gál je stotožnený so štvrtkovým prejavom prezidenta Andreja Kisku, ktorý nevidí žiaden relevantný dôvod, aby poslanci nezvolili sudcov v potrebnom časovom rámci.

„Plne sa stotožňujem s apelom pána prezidenta na poslancov, ktorí majú teraz našu budúcnosť v rámci chránenia ústavných práv výlučne vo svojich rukách,“ uzavrel Gál.

Voľba ústavných sudcov

Parlament má za úlohu zvoliť 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu. Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vyprší funkčné obdobie 16. februára.

Viac k témam: minister spravodlivosti SR, Ministerstvo spravodlivosti SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Na zozname sú kvalitní ľudia a je z čoho vyberať, tvrdí Gál o kandidátoch na ústavných sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.

7. februára 2019