Na zasadnutí ministrov NATO sa po prvý raz zúčastnila aj zástupkyňa Severného Macedónska

402836_sekerinska 676x451.jpg

SKOPJE 13. februára (WebNoviny.sk) – Macedónska ministerka obrany Radmila Šekerinská sa v stredu po prvý raz zúčastnila na zasadnutí ministrov Severoatlantickej aliancie v Bruseli. Stalo sa tak po tom, čo sa Macedónsko v utorok oficiálne premenovalo na Republiku Severné Macedónsko.

Vstup musí schváliť 29 štátov

Ministerka pre novinárov v stredu povedala, že ju táto skutočnosť napĺňa hrdosťou. Podľa jej slov jej krajina ukázala, že zmena je možná, ak máte správne politické vedenie.

Spojenci z NATO podpísali vo februári prístupový protokol, čím začali proces pričleňovania krajiny k aliancii.

Vstup Macedónska do NATO však musí ešte schváliť všetkých 29 parlamentov členských štátov. Dovtedy sa bude zástupca malej balkánskej krajiny zúčastňovať na spoločných rokovaniach ako hosť.

Oficiálna zmena názvu štátu

Oficiálnu zmenu názvu krajiny oznámila v utorok večer macedónska vláda vo vyhlásení rozoslanom domácim aj svetovým médiám.

Ide o výsledok prelomovej dohody s Gréckom, ktorá ukončila desaťročia napätých vzťahov medzi týmito dvoma krajinami a otvorila Macedónsku dvere do NATO.

V priebehu troch dní majú zmiznúť aj staré nápisy na hraničných priechodoch a letiskách a budú nahradené novými, s novým názvom štátu.

Viac k témam: NATO, Republika Severné Macedónsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Na zasadnutí ministrov NATO sa po prvý raz zúčastnila aj zástupkyňa Severného Macedónska © SITA Všetky práva vyhradené.

13. februára 2019