Na Slovensku sa vyskytujú len lokálne epidémie chrípky, mnohé školy prerušili vyučovanie

401502_gettyimages 889171108 676x451.jpg

BRATISLAVA 25. februára (WebNoviny.sk) – Na Slovensku v súčasnosti naďalej pretrvávajú na úrovni krajov lokálne chrípkové epidémie. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v tlačovej správe.

Aj keď v ostatných týždňoch chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia narastala, v 8. kalendárnom týždni zaznamenali jej pokles. Príčinou poklesu chorobnosti na chrípku môžu byť aj aktuálne školské prázdniny.

Prerušenie vyučovania

Na chýbajúci počet detí a žiakov z dôvodu ochorení na chrípku a chrípke podobných ochorení reagujú na Slovensku v rámci prevencie aj mnohé výchovno-vzdelávacie zariadenia prerušením vyučovania.

Riaditelia týchto zariadení môžu výchovno-vzdelávací proces prerušiť na základe odporúčania príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva v prípade, ak počet neprítomných detí a žiakov z dôvodu ochorenia chrípkou prekročí 20 % z celkového počtu.

Aktuálnu situáciu v regióne v rámci akútnych respiračných ochorení vrátane chrípky konzultujú s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva aj zdravotnícke zariadenia, ktoré v prípade vysokého výskytu ochorení vydávajú zákaz návštev pre verejnosť.

Dominuje chrípka typu A

Ako uviedol ÚVZ, v európskom regióne vrátane Slovenska dominujú z chrípkových vírusov aktuálne vírusy chrípky typu A, ktoré sú obsiahnuté v očkovacej látke proti chrípke pre sezónu 2018/2019.

Vírus chrípky B Phuket, ktorý predchádzajúcu chrípkovú sezónu začiatkom roka dominantne cirkuloval v populácii na Slovensku, bol od začiatku tohto roka ojedinele potvrdený v štátoch ako Francúzsko, Nórsko a Veľká Británia.

Pôvodcom ochorenia na chrípku je vírus chrípky. Rozlišujú sa tri typy vírusov označované ako A, B, C. Chrípkové epidémie spôsobené vírusmi chrípky typu A sa vyznačujú prudkým vzostupom chorobnosti, s rýchlym rozšírením sa na veľké územie a obvykle aj rýchlym poklesom,“ vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Celoplošné epidémie chrípky

Okolité krajiny, napríklad Českú republiku, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko a Francúzsko sužujú celoplošné epidémie chrípky. Vysokú aktivitu chrípky vykazujú aj Poľsko, Srbsko, Rumunsko, alebo Albánsko.

Celoplošné epidémie chrípky sú v európskom regióne v tomto období očakávaným javom, aktivita chrípky a jej podobných ochorení počas chrípkovej sezóny zväčša narastá práve počas prvých mesiacov v roku.

Choré deti v kolektíve

ÚVZ pripomenul, že v čase stúpajúceho počtu chorých na chrípku je v rámci prevencie vhodné vyhýbať sa uzavretým priestorom s vysokou koncentráciou ľudí. Chorí by nemali chodiť do práce či školy, ochorenie treba vyležať a v liečbe sa riadiť podľa pokynov lekára.

V prípade predškolských zariadení je potrebné zo zákona vykonávať takzvaný „ranný filter“, vďaka ktorému by mala zodpovedná osoba v zmysle ochrany zdravia zamedziť, aby sa do kolektívu dostalo choré či nedoliečené dieťa.

Dôležité je takisto dbať na pravidelné vetranie miestností a tiež časté umývanie rúk. Člen rodiny s chrípkou by mal mať vyčlenený príbor, taniere, poháre.

U chorej osoby má význam používanie rúšok. Povrchy a kľučky možno dezinfikovať dezinfekčnými prostriedkami s obsahom chlóru, glutaraldehydu, peroxozlúčeniny, chlóhexidínu či jódu.

Obranyschopnosť organizmu sa dá podporiť zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B – komplexu.

Viac k témam: chrípka
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Slovensku sa vyskytujú len lokálne epidémie chrípky, mnohé školy prerušili vyučovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

25. februára 2019